20 miliard korun ročně. Trapná videa youtuberů vydělávají. Společnost je opravdu zvrácená

FIZZI

Natočíte trapné video na Youtube, vyděláte miliony korun a můžete si žít spokojený život. Přesně takto dnes uvažují mnozí teenageři, a dokonce i malé děti. Společnost jim to totiž v podstatě v vnucuje. Stačí se podívat právě na YouTube a zjistíte, že umělců, kteří vydělávají obří balík peněz, rozhodně není nijak málo. My se v následujících řádcích zaměříme na to, kolik prostředků vlastně dokáže takový kanál vydělat a jak to tito lidé dělají.

FIZIstyle jako král

Ano, skutečným králem tuzemského žebříčku umělců natáčejících videa na YouTube je Filip Zima alias FIZI style. Kanál dvaadvacetiletého mladíka ročně vydělá 20 milionů korun. To bezesporu není málo. Má ostatně 745 000 odběratelů a na sociálních sítích další spousty příznivců. Na TikToku 460 000 sledujících a na Instagramu 115 000 sledujících. Při vytváření svých vidí se FIZZI inspiruje v zahraničí. Třeba o nejlépe placeného youtubera na světě, Mr. Beasta.

Pochopil, že se dá nejvíce vyrýžovat na nejmladších

Videa pro dospělé publikum zkrátka a jednoduše tolik nevynáší. Navíc by byl vyzrálejší obsah nejspíše složitější i z pohledu svého vytváření. Neskutečné výdělky přináší tomuto youtuberovi podobně jako mnoha jiným především děti. Právě na ně působí hyperaktivita, neprosto nepřirozená mluva, kde se zvýrazňují některé rádoby zajímavé věci a jednoduchá zábava většinou založená na plýtvaní něčím nebo ničením určitých předmětů.

Jednoduchá videa mající svůj cíl

Je to tak. Sledoval jsem třeba video, na kterém veze FIZZI své kamarády na korbě auta, která je naplněna jeho FIZZI drinkem. Oba z toho mají obří pozdvižení stejně jako samotný Zima. Bezpečnost nikde, video sledují malé děti. Stejně tak video, na kterém nechají vybouchnout petardy v místnosti s automatem plným FIZZI drinků. Ten si pak pochopitelně mohou sledující koupit a dát hlavně odběr, na což autoři videa pokaždé upozorňují.

Pro mnohé dospělé nepochopitelné, ale trh si to asi žádá

Ne každý se dokáže takto ztrapňovat a mnozí dospělí to prakticky nikdy nepochopí. Trh si ale takovéto umělce nejspíše žádá. Ostatně partnery kanálu jsou třeba Wargaming nebo Disney+. Jako rodiče můžeme na něco takového nadávat, nebo to dětem zakazovat. Nic jiného nám nezbude.

Zdroje info: Autor, YouTube, Meta, https://forbes.cz/lists/nejvydelecnejsi-youtuberi-ceska-2022/fizistyle/

David Zima alias FIZZI: Náhledové foto FIZIstyle/ sociální síť Meta

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.