Nedávno nedostatkové zboží, teď koly přetékají sklady

kolo

V době covidové pandemie, lockdownů, zavřené ekonomiky i hranic, byl o jízdní kola enormní zájem. Kola byla vyloženě nedostatkovým zboží. Teď jsme ale v situaci zcela opačné. Obchodníci mají kol přebytek a pro jejich koupi tak ji dlouho nebyla příznivější situace.

Sklady plné kol

Obchodníci s koly mají nyní plné sklady klasických jízdních kol i elektrokol, o výběr není rozhodně nouze. Zásoby kol, které byly naskladněny ještě v době covidu, se nyní snaží obchodníci prodat za každou cenu. Ceny za kola proto výrazně klesly. Kdo patří mezi milovníky cyklistiky, jistě si na nedostatek modelů a příznivé ceny nemůže letošní rok stěžovat. Na druhou stranu u elektrokol mohla dlouhým skladováním utrpět baterie.

kolo

Foto: Pixabay

Ceny klesnou o více než třetinu

Levnější kola si však lidé nechtějí nechat za žádnou cenu ujít, skupují je proto z kraje jara ve velkém. I přesto je ale nabídka stále velmi široká a přebytků ubývá jen pomalu. Značkové kolo v obchodech pořídíte již kolem 50 000 až 100 000 korun. Jedná se o kola s kvalitním karbonovým rámem i o kola, která jsou celoodpružená. Závodní kola můžete pořídit za dvojnásobnou cenu, tedy 200 000 korun.  Elektrokola patří prozatím mezi ty, které lidé využívají čím dál častěji, byť největší boom zájmu o ně již pominul. Jejich pořizovací cena se však liší. Nejlevnější model elektrokola pořídíte již za 20 000 korun, nejdražší elektrokolo pak za 350 000 korun.

Klesly ceny kol i pro obyčejné smrtelníky

Během dvou posledních let byla výroba kol až na svém maximu. Naopak v době covidu si lidé na nedostatek kol mohli právem stěžovat. Nyní jsme se však dostali do situace, kdy o kola není nouze a spolu s tím se pohybují příznivým směrem i ceny. Běžné pánské horské kolo tak pořídíte letos o tisíc korun méně než rokem, tedy na místo 18 000 korun zaplatíte jen 17 000. Výrazně levnější jsou i trekingová kola, které pořídíte i do 16 000 korun. Každý si tu zkrátka přijde na své. V průběhu roku nechybí v některých obchodech ani akční nabídky.

Zdroje informací: https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-kol-jsou-plne-sklady-ceny-sly-dolu-40468598

https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/domaci/boom-elektrokol-skoncil-prodejci-resi-plne-sklady-podepisuje-se-to-i-na-bateriich-347960

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.