auto

Zvýší se stravné i náhrady za vlastní auto

V následujícím roce se bude zvyšovat kde co. Jednou z věcí, u kterých si lidé přilepší jsou i náhrady za výdaje, které se vztahují k výkonu vaší práce. Jde například o stravu, dopravu nebo ubytování na služební cestě. Pojďme se podívat na zvýšení těchto náhrad detailněji.

Zvýšení „stravného“ i náhrad za auto

Na pracovní cestě budou takto vyslaní zaměstnanci dostávat více v roce 2020 než doposud. Od prvního měsíce příštího roku totiž porostou nejnižší sazby používané k výpočtu stravného. Stejně tak budou růst i náhrady za cestování pro lidi, kteří se na takzvanou „služebku“ dopraví sami. Návrh je již zveřejněn Ministerstvem práce a sociálních věcí. Navíc bude změna probíhat formou úpravy vyhlášky, a tak nemusí procházet parlamentním legislativním procesem. Stačí, když se na něm shodně vláda. Jedna věc je již definitivní. Je jí zahraniční stravné na příští rok, které už vyšlo ve Sbírce zákonů.

Jak se stravné zvýší

Tyto sazby se rozlišují dle toho, jak dlouho cesta trvá. Nyní si představíme tuzemské zahraniční cesty. V nepodnikatelské sféře, tedy ve veřejné sféře pak bude nejspíše následující:

 1. 86-102 Kč za cestu dlouhou 5-12 hodin,
 2. 131-157 Kč za cestu dlouhou 12-18 hodin,
 3. 205-245 Kč, za cestu dlouhou více než 18 hodin.

V podnikatelské, soukromé sféře budou pak sazby následující:

 1. 86 Kč za 5-12 hodin,
 2. 131 Kč za 12-18 hodin,
 3. 205 Kč za více jak 18 hodin.

Náhrada za auto

No a zvýší se i sazby za použití vlastního auta k dopravě na služební cestu. Základní náhrada bude činit 4,20 Kč za kilometr. Jde tedy on zvýšení o deset haléřů. Poté má ještě zaměstnance nárok na to, aby mu byla proplacena cena pohonných hmot. Následující ceny se vynásobí počtem ujetých kilometrů a spotřebou dle technického průkazu. Pro rok 2020 počítá návrh s:

 1. 32,20 Kč u benzinu s oktanovým číslem (o.č.) 95,
 2. 36,20 Kč u benzinu s o. č 98,
 3. 31,90 Kč u nafty.

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.

5 komentářů

 1. Bob Odpovědět

  Skutečně bude mít kdejaký úřednický parazit větší cestovní náhrady než ten kdo jej živí, to jsem to dopracovali.

 2. Jiří Odpovědět

  Tam kde končí náhrady pro obyčejné lidi, začínají diety státních úředníků. Holt mají větší žaludky, chudáci

 3. Jaroslav Odpovědět

  zase se potvrzuje prvidlo, že poslanci nedělají práci pořádně a že jsou tu LEPŠOLIDI, kteří musí mít více. určitě by pomohla trestní zodpovědnost poslanců za paskvile zákonů.

 4. Jiří Fontán Odpovědět

  Může mi, prosím, někdo vysvětlit větu: „Nyní si představíme tuzemské zahraniční cesty.“ V ČR je to tuzemská, pojedu-li do zahraničí, pak je služební cesta zahraniční. Výše náhrady 3,50 až 4,- € je výsměch pracovníkům. Co na to říkají naši poslanci EP v Bruselu?

 5. Jiří Odpovědět

  Může mi, prosím, někdo vysvětlit větu: „Nyní si představíme tuzemské zahraniční cesty.“ V ČR je to tuzemská, pojedu-li do zahraničí, pak je služební cesta zahraniční. Výše náhrady 3,50 až 4,- € je výsměch pracovníkům. Co na to říkají naši poslanci EP v Bruselu?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *