Zvýšení koncesionářských poplatků by mohlo narušit trh

vysílač

Nedávná volba nového generálního ředitele České televize, která na tuto pozici dosadila dosavadního šéfa brněnského vysílání Jana Součka, otevřela mimo jiné i debatu o navýšení koncesionářských poplatků. Ačkoliv na tom, že k jistému navýšení by dojít mělo, neboť poplatky se neměnily 15 let, panuje obecná shoda, kritiku vyvolávají konkrétní plány nového ředitele ČT.

Plány na dramatické změny

Nově zvolený generální ředitel České televize nedávno představil svoji vizi, která je z mnoha stran považována za velmi radikální. V první řadě je zde návrh na zvýšení koncesionářských poplatků na částku 180 Kč ze současných 135 Kč. Navýšení o 45 Kč je výrazně vyšší, než o jakém jednal dosavadní generální ředitel Petr Dvořák s politickou reprezentací, a které mělo ustanovit novou výši poplatku na 150 Kč.

Vzhledem k patnáctileté prodlevě od posledního navýšení by toto navýšení mohlo být považováno za přijatelné a to, že jde o navýšení relativně vysoké, je spíše vliv toho, že se poplatky dlouho nezvyšovaly. Kromě vlastního navýšení by však mělo dojít k významnému rozšíření počtu lidí, na které se vztahuje povinnost poplatky platit.

koruna

Foto: Pixabay

Noví poplatníci

I návrh na změnu definice poplatníka má nepochybně racionální jádro. V roce 2008, kdy se pravidla měnila naposledy, nebyl internet (a především přístup k videoobsahu) zdaleka tak rozšířený jako dnes. Zákon proto v té době neoznačoval ty, kdo konzumují obsah poskytovaný Českou televizí prostřednictvím internetu, jako poplatníky. Doba se ale změnila a dnes se již na ČT dívá velká část lidí právě skrze mobilní zařízení, tablety, notebooky apod.

Tento fakt by měla nová pravidla reflektovat a jedná se o požadavek poměrně logický. Lidé neplatící koncesionářské poplatky by tak měli mít zablokovaný např. přístup k iVysílání. Technickou součinnost již v tomto ohledu nabídli mobilní operátoři. Kritika se ale ozývá od komerčních televizí.

Zdeformovaný trh

Zástupcům komerčních televizí Nova a Prima na prezentovaném plánu vadí, že plánované změny zdeformují trh. Takto významné rozšíření okruhu poplatníků v kombinaci s navýšením poplatků přinese České televizi 2 miliardy korun navíc, což dá České televizi na současném vyrovnaném trhu velkou konkurenční výhodu. A právě to komerční televize silně kritizují.

Zdroje informací: https://www.e15.cz/byznys/technologie-a-media/nova-a-prima-se-boji-bohatsi-ct-vyssi-koncesionarske-poplatky-narusi-soutez-tvrdi-1398893

https://www.euro.cz/clanky/koncesionarske-poplatky-televize-rozhlas/

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.