Zvýšení koncesionářských poplatků: Brečíme kvůli 300 korunám ročně navíc

Česká televize

Koncesionářské poplatky byly, jsou a budou trnem v oku mnohých lidí. Nyní se opět rozvířila debata o jejich smyslu a výši. V roce 2025 už totiž budeme platit 2460 korun za rok. Nyní je to 2160 korun. Cena se tedy zvýší o 300 korun ročně. Což odpovídá zhruba jednomu lepšímu obědu v restauraci. Emocí bylo přesto vyvoláno více než dost. V případě České televize se poplatek neměnil od roku 2008 a u rozhlasu od roku 2005. Nejde o nijak extrémní sumu. Dá se obhájit, ač někteří budou mít spousty argumentů, proč neplatit nic. Já budu poplatek spíše obhajovat.     

Opoziční hody a zveličování 300 korun

Asi bych začal velkohubými řečmi opozice, která prezentuje zvýšení poplatku takřka jako konec světa. Bývalý dvojministr Babišovy vlády Karel Havlíček se vyjádřil na sociální síti X v tom smyslu, že domácnost si zaplatí za veřejnoprávní média povinně 2 460 Kč/rok. Malé firmy pětinásobek, střední destinásobek a velké stonásobek. Psal o dalším zvýšení daně v době Fialovy vlády. Tak nějak o daň úplně nejde, ale nevadí. Zveličování zvýšení tohoto poplatku je zbytečné. Peníze se totiž nejspíše ztrácejí úplně někde jinde a ve větším.

Lidé nechtějí platit za něco, co nevyužívají

Asi nejklasičtější argument ze všech možných. Pochopili tito lidé veřejnoprávnost? Ani moc ne. Vysílání prostě musí být dostupné pro každého člověka bez ohledu na zájmové skupiny a zisk. Navíc je ve veřejnoprávních médiích minimální množství reklamy, která jinak otravuje život divákům všech komerčních stanic.

Nebaví mě pečení ani Stardance

Peče celá země. Pořad pro milovníky sladkého asi moc nenadchne chlapy, kteří milují slané pokrmy. Stejně tak osobně nemusím Stardance. Dívat se na tančící lidi mě skutečně nebaví. Přesto ale chápu, že jistý segment společnosti tyto pořady miluje a přeju jim to. Vyzobám si jiné, které mě budou bavit. Podívám se klidně na ragby.

Česká televize nabízí dost

Nepochybně. Jasně, že asi nebude mít na drahé přenosy z nejlepších fotbalových soutěží. Přesto nabídne publicistiku, kriminálky, které mě baví a jsou natočeny mnohem lépe než jiné v komerčních televizích. Solidně je vyřešen i online prostor České televize včetně ČT Edu. Česká televize i rozhlas podle mého nabízí dost za relativně málo peněz.

Kritika je mnohdy na místě

Jasně, také nemusím některé politické pořady a určití lidé se mi zdají předpojatí. Pořád ale lepší, než když starší lidé sledují často manipulativní a zavádějící zprávy některých komerčních médií. O kvalitě pořadů České televize by se dalo diskutovat dlouho a věřím, že se najde spousta nespokojenců. Tady by ale měla být diskuse, nikoli o poplatcích a jejich zvýšení o 300 korun za rok.

Zdroje info: Autor, sociální síť X, https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/zvyseni-koncesionarskych-poplatku-ceska-televize-150-korun-vlada-cesky-rozhlas.A240626_051809_domaci_kop

Náhledové foto:  Náhledové foto: Jan Starzak https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ceska_Televize_OB_Van_(6621401565).jpg

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.