Zvýšení důchodového věku nejspíše stejně přijde. Do rozhodnutí se nikomu nechce

důchodci

Politici si stále přehazují horkou bramboru v podobě věkové hranice pro odchod do penze. Není se čemu divit, jelikož mnozí nechtějí být před volbami nepopulární. V současné době navrhuje ministerstvo práce, aby se automaticky zvyšoval důchodový věk podle doby dožití. Lidé se tak třeba v padesáti letech dozví, kdy vlastně půjdou do penze. Může to být mnohem později, než by člověk čekal. Vykonávání mnohých profesí ve vyšším věku je pcohopitelně rizikové a často neefektivní.  

Čeká se na analýzu o stavu důchodového systému

Tuto skutečnost zmiňuje hned několik politiků. Kdy ale bude tato analýza o stavu důchodového systému hotová? Pravděpodobně letos. Ministerstvo práce a sociálních věcí pravidelně jednou za pět let tuto analýzu zpracovává a schvaluje ji vláda. Prezident Petr Pavel vyzývá, aby byla analýza poskytnuta do 15. dubna. No, jestli se tak stane, uvidíme. Tempo práce v rámci různých resortů je opravdu zajímavé.

Jsou některé profese skutečně náročnější?

Už několikrát se hovořilo o tom, že některé profese jsou z hlediska odchodu do důchodu náročnější. Ano, z pohledu fyzické práce tomu tak určitě je. Třeba taková obyčejná zedničina nebo truhlařina. Tahání se velkými břemeny v důchodovém věku není zrovna ideální. Popravdě řečeno, je třeba ale také počítat s profesemi nesoucími s sebou velkou psychickou zátěž. Taková sedmdesátiletý učitel na základní škole bude spíše pro smích. Fakt, který nelze nijak rozporovat. Pracující lékaři v pozdnějším důchodovém věku také nemusí přinést zrovna optimální ovoce.

Proč nepřišla důchodová reforma dříve?

Protože se nikomu nechtělo a politicky by to tehdejší vládní garnituře uškodilo. Tehdejší ministryně financí Alena Schillerová sice hovořila v rozhovoru pro Novinky.cz o tom, že si tehdy nechali zpracovat analýzu OECD, nicméně přišel covid a museli se věnovat jiným věcem. V roce 2019 se dohodli, že se věk odchodu do důchodu nebude nijak dále prodlužovat. Dnes je ale situace, zdá se, poněkud jiná. Počty důchodců se rapidně zvyšují a demografickou křivku prostě neoklamete. Konání politiků by ale mělo být rychlejší a efektivnější.

Zdroje info: Autor, https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-schillerova-na-zvyseni-duchodoveho-veku-jsme-se-neshodli-40465899, https://www.czso.cz/csu/czso/aktualni-populacni-vyvoj-v-kostce

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.