Stále více aerolinek zakazuje na palubě prodej alkoholu

letadlo

Stále více přibývá opileckých potyček na palubě letadla. Napadení stevarda či letušky za zvuku cinkajících lahví není v dnešní době také nic neobvyklého. Bude alkohol na palubě a v prostorách letiště zcela zakázaný, nebo bude jen do určité míry omezený? Na některých linkách se alkohol vůbec podávat nesmí a bude jich přibývat.

Nejen arabské aerolinky

Například v Saúdské Arábii byste si k alkoholu ani nečichli. Tam je požívání alkoholu na palubě letadla zcela zakázané. Letecká společnost Saudia je pro abstinenty jako stvořená. Jedná se ale o společnost ze Saúdské Arábie, a proto nejde o žádné překvapení.

Alkohol ale omezují i západní společnosti. Některé případy z poslední doby byly i silně medializované. Šlo např. o hromadnou rvačku na letu z Edinburghu na Kanárské ostrovy nebo o extempore opilé cestující na americkém vnitrostátním letu, která se obnažovala a vyhrožovala cestujícím. Vystřízlivění pro ni určitě nebylo příjemné, neboť zjistila, že jí hrozí 21 let vězení a pokuta v řádu milionů. To ale další opilé cestující od výtržností neodradí.

alkohol

Foto: Pixabay

Problémy se nevyhýbají ani Praze

Je to ale i tom, že alkohol vám v tak velké výšce může i méně chutnat. Sklenice dobrého sladkého vína může vlivem vlhkosti a jiného tlaku v letadle chutnat trochu jinak a také jinak působit. Problémy pak na sebe nenechají dlouho čekat.

Ani Praha není takovýchto událostí ušetřena a mluvčí Letiště Václava Havla uvádí, že každý měsíc se jedná o jednotky případů, které musí řešit personál letiště, ostraha a v nejhorších případech i policie. Letiště i aerolinky tak stojí před problémem, jak s alkoholem nakládat. Na jednu stranu jej cestující vyžadují a jeho vyškrtnutí z nabídky by mohlo některé cestující „přihrát“ konkurenci, nemluvě o ušlém zisku z prodeje alkoholu, na druhou stranu jim ale opilí cestující působí i ekonomické ztráty.

Jisté omezování prodeje alkoholu na palubách letadel a na letištích však asi bude přijatelné a trend se ubírá tímto směrem.

Zdroje informací: https://www.novinky.cz/clanek/cestovani-zakaz-alkoholu-v-letadlech-duvodu-stale-pribyva-40462499

https://fakazanews.com/2024/03/18/14-airlines-that-ban-alcohol-on-flights/

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.