Zůstaneme otroky slev. Zastropování cen potravin u nás nejspíše nebude

Nákup

O faktu, že jsou ceny potravin neskutečně vysoké, není třeba nijak výrazně diskutovat. K nějakému kroku to ale vládu tak nějak nenutí. Ceny spíše neřeší, než že by se jimi zabývala. Na Slovensku se rozhodli cenově zastropovat celkem 400 potravin po dobu 3 měsíců. Ceny se u nich tak budou držet na určité hladině, kterou nepřekročí. U nás je spousta věcí ve slevách, tak podle některých odborníků není třeba nic řešit. Lidé si to levné prostě najdou.

Otroci slevových akcí

Babička s letákem v ruce křížkují konkrétní potraviny, které se dají za danou cenu pořídit. Smutný pohled na mnohé domácnosti. Tedy některé. Jiné vyrážejí na nákupy do Polska nebo Německa či jiných sousedních zemí. Slevy u nás už neřeší jen málokdo. Ostatně ve slevě se prodává více než 60 % potravin v supermarketech. Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza hovořil na portálu iDnes.cz v tom smyslu, že většina zboží ej stejně díky cenovým akcím dosažitelná.  

Cesta k rychlému a trvalému snížení cen potravin není dlouhá

Podle Prouzy je tomu přesně tak. Důležité je rychlé snížení DPH na konkrétní základní potraviny. Důležité je také vytvoření konkurence mezi velkými dodavateli. Ti pak budou muset nutně jít s cenou dolů. Ministerstvo by ale muselo mít k takovémuto kroku odvahu. Zatím tak nějak spí hlubokým spánkem. Prověření tržní síly řetězců se tak nějak nekoná. Bohužel.    

Někteří dodavatelé ovlivňují až třetinu trhu

Bohužel. Pokud u některých potravin máme třeba pouze dva dodavatele, což se běžně děje, pak si prostě mohou bez problémů diktovat cenu. Ta je pochopitelně vyšší než v případě sortimentu, který dodává třeba šest společností. Konkurence dokáže divy. Ministr Nekula zastropování cen odmítá a vláda podle něj usiluje o zdravé konkurenční prostředí. To ale tak nějak zatím nepřichází.

Ministerstvo přijímá podněty na nekalé praktiky obchodníků

Ministerstvo zemědělství České republiky přijímá podněty na nekalé jednání obchodníků. My sami si tedy musíme hlídat nejen cenové akce, ale také to, jestli náhodou prodejci nešidí. Není toho na zákazníky až moc? V Polsku zrušili DPH a potraviny jsou mnohem levnější. No, možná je pohled naší vlády jiný. K nižším cenám potravin ale bohužel nevede.

Zdroje info: Autor,  https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/potraviny-drahota-zastropovani-prouza.A230320_120615_ekonomika_vebe, https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/slovensko-ceny-zastropovani-inflace-potraviny_2303200831_ula 

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.