Zrušení sportovních událostí v Rusku má i ekonomický dopad

Stadion

Po bezprecedentní ruské invazi na Ukrajinu sankce na Rusko sankce doslova prší ze všech směrů. Jednou z oblastí, ze kterých je Rusko mezinárodním společenstvím prakticky vyloučeno, je sport. Rusko přišlo o pořadatelství celé řady významných sportovních akcí a zdaleka se nejedná jen o symbolické gesto. I v tomto případě ponese Rusko také následky ekonomické. Co konkrétně to bude pro Rusko znamenat?

O co Rusko přijde?

Počet zrušených sportovních akcí se počítá na desítky, k tomuto kroku se již odhodlala celá řada mezinárodních sportovních svazů a organizací. Zrušeny, resp. přesunuty byly jak akce s velkým, globálním dosahem, tak akce menší, o kterých většina lidí ani neví. A pokud to snad ještě některý sportovní svaz neudělal, velmi brzo k tomu dojde, neboť do Ruska je nyní velmi obtížené byť jen přicestovat.

Dvě nejvýznamnější akce, které se z Ruska po jeho agresi přesunují, jsou finále fotbalové Ligy mistrů, které se mělo konat v květnu v Petrohradu, a Velká cena Ruska Formule 1, jež byla v plánu v září v Soči.

Formule

Foto: Pixabay

Ekonomické dopady

Ekonomické dopady zrušených sportovních akcí nejsou zanedbatelné. Rusko nejprve přijde o peníze, které za pořádání některých z nich zaplatilo. V případě Formule 1 činila tato částka plných 50 milionů dolarů.

Zrušené akce ale znamenají především to, že do pořadatelských měst nepřijedou sportovní týmy ani jejich fanoušci. Neobsadí tak hotely, nebudou chodit do restaurací, obchodů… Odhady mluví o tom, že zrušení finálového zápasu Ligy mistrů připraví Petrohrad, potažmo Rusko, o dalších 55 milionů dolarů.

V moři sankcí, které svět na Rusko kvůli jeho okupaci Ukrajiny uvalil, se samozřejmě jedná o malou kapku, přesto ale i ta bude Rusko bolet.

Zdroje informací: https://www.sport.cz/clanek/moto-formule-1-velka-cena-ruska-nebude-vedeni-formule-1-udelalo-radikalni-krok-3169525

https://www.reuters.com/lifestyle/sports/soccer-f1-russia-stands-lose-after-invasion-ukraine-2022-02-24/

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.