Zrušení devátých tříd: Optimální cesta k úspoře ve školství

Škola

Délka povinné školní docházky je u nás stanovena na 9 let. V minulosti tomu tak vždy nebylo. Například v letech 1976 až 1984 chodili žáci a žákyně do základní školy pouze 8 let. Aktuálně se v souvislosti s úsporami diskutuje o tom, že by dětem stačilo navštěvovat základní školu právě jenom oněch 8 let. Názory na tuto problematiku se pochopitelně různí. Ve finále by se ale zřejmě nic moc nestalo. Chtělo by to nicméně všechno promyslet a zkoordinovat i se středními školami, aby se mohly případně změnit také přijímací zkoušky.

V devítce se většinou už jen opakuje

Pokud bych se zeptal mnohých pedagogů nebo vycházel ze své vlastní praxe, pak mohu směle konstatovat, že se v deváté třídě až na pár výjimek už pouze opakuje učivo. Tedy v českém jazyce. V ostatních předmětech by to nepochybně šlo zařídit také. Fakticky jde o stěžejní předměty, jimiž jsou matematika, čeština a angličtina. Ostatně samotné přijímací zkoušky stejně pojímají pouze češtinu a matematiku.

Evoluce českého školství

Školství se musí posunout a v případě zrušení devátých tříd je třeba počítat i s tím, že se propustí učitelé. Hledání těch kvalitních je ale dnes také poměrně složité. Školy už tak mnohdy mají velký problém dobrého učitele, nebo lépe řečeno učitelku, najít. Pánové se do školství dvakrát nehrnou.

Školství pálí pata někde jinde

Nepochybně. Třeba v celém systému vzdělávání, kdy jsou u moci rodiče. Ti mnohdy chtějí, aby jejich dítě mělo co nejlepší známky, ač na to očividně nemá. Fyzickou práci mnohé děti neznají vůbec. Přitom řemeslníci dokážou dnes v případě, že jsou šikovní, vydělat opravdu solidní peníze. Ve školství se vyhazují neskutečné peníze za asistenty pedagogů, kteří v mnoha případech nejsou vůbec zapotřebí. Zvýhodňují se žáci a žákyně, kterým by bylo mnohem lépe na již fakticky zrušených praktických školách. Úspor ve školství lze najít spousty. Rozhodně tam ale nepatří navyšování úvazků učitelům z 8 na více hodin, o němž se také na vyšších místech šeptá.

Zdroje info: Autor, https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/3582881-penize-ve-skolstvi-mohlo-usetrit-zruseni-devatych-trid-nebo-vice-oducenych-hodin, https://www.skolaprofi.cz/33/pred-25-lety-byla-po-20-letech-obnovena-povinna-devitileta-skolni-dochazka-uniqueidgOkE4NvrWuPcrNPYrV2y-b0IHbwxMtfupLpGVMy1prA/

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.