Hypotéka

Zrušení daně z nabytí nemovitosti pod drobnohledem

Tak už to tady máme. Čtyřprocentní daň z nabytí nemovitosti se zřejmě stane minulostí. Vláda toto usnesení schválila s tím, že se zruší odpočet úroků u půjček na bydlení z daní. Každý zájemce o nemovitost bere zrušení daně za jakousi jednoznačnou výhru. Ve skutečnosti tomu tak ale úplně není. Kdo na situaci vydělá a kdo naopak prodělá? Na to se zaměříme mnohem podrobněji v následujících řádcích.

Jednoduchý příklad

Podíváme se na jednoduchý příklad. Jestliže si koupíte nemovitost o hodnotě 5 000 000 na 80% hypotéku, zaplatíte jako kupující daň. Činit bude 200 000 korun. Budete mít ale nárok na odečet úroků z daní. Za nějakých 30 let byste pak získali na odpočtech 240 000 korun. Ne úplně výhodné. Počítat by se mělo ale také s inflací. Nyní by při pětileté fixační době u hypotéky činila úspora na daních 67 000 korun. Nezaplatili byste ale onu daň. Tím pádem budete mít rychlou úsporu 133 000 korun. 

Komu se zrušení daně hodí nejvíce?

Jednoznačně spekulantům. Ti si koupí nějaký starší byt. Učiní tak na pronájem nebo investici. Na dani ušetří prakticky ihned. Nemusí se vůbec zabývat odpočty úroků z daní.

Kdo bude nejvíce tratit?

Tratit budou ti, kteří si koupí nový byt. Ti i při stávajícím stavu daň z nabytí nemovitosti neplatí. Teď po novu přijdou ještě o odpočty. Tím pádem budou jednoznačně znevýhodněni.

Realita od roku 2022

Jestliže zrušení daně z nemovitostí projde parlamentem a následně podepíše zákon prezident, vejde v platnost od ledna roku 2022.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

3 komentáře

 1. jan Odpovědět

  Je to cele, myslím daň z nemovitosti,postavené na lži, jako celý ten váš kapitalizmus! Je nepochopitelné, proč daň platí kupující!!! Ten je maximálně oškubán, a tak proč by měl ještě platit? No, není to nelogické, volové kapitalističtí??

 2. Alena Odpovědět

  Daně,daně,daně!
  To je nehoráznost,jak nás škubají.Daň z nabití nemovitosti.To není ,,dárek“ zrušení této daně,to je zrušení nesmyslu.Člověk si za své zdaněné peníze koupí RD a každý rok platí daň z nemovitosti,pozemku atd atd.To už je do nebe volající.A týká se to všeho.

 3. Bc.Bohumila Hodná Odpovědět

  Paní Aleno, Vaše rozhořčení sdílím,ale žádná daň z „nabití “ nemovitosti neexistuje.
  Jestliže ovšem nemáte na mysli daň z NABYTÍ nemovitosti. Nabýt není totéž, co nabít….
  Nabít lze třeba pušku, nemovitost lze pouze nabýt – ach, ta čeština,že ?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *