Pojištění

Co se stane, když zaměstnanec způsobí škodu služebním vozidlem?

Spousta zaměstnanců využívá k služebním i soukromým účelům firemní vozidlo. Jedná se jak o řidiče z povolání, tak o tzv. řidiče referenty (zaměstnance, jejichž hlavní pracovní náplní není řízení vozidla). Jak zaměstnavatelé řeší vzniklou škodu a do jaké míry hraje roli, zda k ní došlo v rámci výkonu práce, nebo ve chvíli, kdy si řidič vyřizoval soukromé záležitosti?

Důležitá je smlouva o použití vozidla

Možnost využívat služební vozidlo i k soukromým účelům patří k oblíbeným zaměstnaneckým benefitům, ale obě strany (tzn. zaměstnanec i zaměstnavatel) si musí uvědomit, že případná náhrada škody pak probíhá v souladu s občanským zákoníkem. Tedy nikoliv dle zákoníku práce, jak je tomu v případě využívání vozidla k služebním účelům.

Konkrétní podmínky užívání vozidla (tzn. využití, zabezpečení, údržba apod.) by měly být obsaženy v dohodě mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem.

V praxi mohou nastat následující situace:

  1. Zaměstnanec, který má vozidlo k dispozici pouze pro služební účely, standardně odpovídá za škodu způsobenou z nedbalosti do výše čtyřnásobku jeho průměrného měsíčního výdělku. Pokud je vozidlo havarijně pojištěno, škoda se samozřejmě počítá z nekryté částky (spoluúčasti). Náhradě se vyhne pouze v případě uzavřeného pojištění odpovědnosti zaměstnance.

PojištěníZdroj obrázku: stockphotosecrets.com

Způsobí-li řidič škodu úmyslně, v opilosti nebo pod vlivem návykových látek, musí nahradit škodu v plné výši, a to včetně ušlého zisku. Dojde-li ke škodě nesplněním povinností k odvrácení škody (např. když zaměstnanec neupozorní zaměstnavatele na technickou závadu, o které ví), výše odpovědnosti činí trojnásobek průměrného platu.

  1. Dojde-li ke vzniku škody na vozidle při využívání k soukromým účelům, zaměstnanec odpovídá za škodu v plném rozsahu. Pojištění občanské odpovědnosti na škodu se však na takovou událost nevztahuje. Plnění se lze vyhnout uzavřením odpovídající varianty pojištění odpovědnosti zaměstnance (krytí musí zahrnovat také osobní použití vozidla).

Zdroj náhledového obrázku: stockphotosecrets.com

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

One Ping

  1. Pingback: Pojištění odpovědnosti pro zaměstnance je dnes téměř nutnost – Kde nakupujete?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *