Úklid komunikace

Zranění po pádu na obecním chodníku. Jak je to s odškodněním?

Zima je v plném proudu a nějaké to podklouznutí, zavrávorání, upadnutí nebo cokoli dalšího nás už pravděpodobně potkalo všechny. Když se tak stane na vašem pozemku, máte fakticky smůlu, protože se budete muset zvednout a v případě poranění řešit všechno na vlastní pěst a s vlastními finančními prostředky. Jestliže se vám stane nehoda na komunikaci obecní, situace se poměrně razantně mění. Máte nárok na odškodné. Jak je to vlastně s údržbou chodníků v zimě?

Vyhlášky měst hovoří jasně

Úklid konkrétního chodníku je samozřejmě na jeho vlastníkovi. Vše je dáno vyhláškami, v rámci hlavního města Prahy se jedná o vyhlášku č. 39/1979 Sb. hl. m. Prahy. Chodník zkrátka nesmí vykazovat závady ve schůdnosti. Zimní údržbu jednoduše musí konkrétní obec zajistit, jinak se vystavuje případným žalobám, které mohou být z hlediska výplaty zdravotní újmy poměrně devastující. Stejně tak se ale může stát, že bude mít neodklizenou svou část chodníku některý z občanů. Je-li pozemek jeho, pak může žaloba mířit na něj.

Města se originálně brání

Některá, především velká města se snaží své povinnosti vyhnout poměrně jednoduchým způsobem. Prostě vyhlásí některé komunikace za neudržované. Tím pádem teoreticky vstupuje chodec na místa na své vlastní nebezpečí. Toto si ovšem msto nemůže dovolit především u vcelku vytěžovaných komunikací vedoucích například do zdravotnických zařízení, vzdělávacích institucí a podobně. § 27 odst. 5 silničního zákona hovoří o tom, že město nemůže libovolně takto danou komunikaci vyškrtnout ze seznamu těch, jež se udržují.    

Vyřadit lze jen nevýznamnou komunikaci

Ano, obec může vyčlenit nevýznamnou komunikaci, nicméně nemělo by se jednat o důležitou spojnici mezi frekventovanými místy. V každém případě se může stát, že když u soudu obec napadnete se žalobou i v případě pádu na takovéto neudržované komunikaci, můžete uspět.

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

2 komentáře

 1. petaander@seznam.cz'Andersova Odpovědět

  Dobrý den,manžel upadl na neupraveném chodníků tak,že skončil na operaci a byl rok na nemocenské.Kdyz jsme chtěli po městě odškodné (někdo nám to poradil,)že je město tady na to pojištěno,poslala nám pojišťovna dopis,že opravdu bylo špatné počasí,ale technické služby dělali vše proto,aby byl chodník u autobusové zastávky uklizen.Tak bohužel nám nic nedají.A bylo po odškodnění.

 2. svobodova.mir@seznam.cz'Miroslava Svobodová Odpovědět

  Dobrý den,
  jsem již v důchodu ale ještě v roce 2018 jsem stále chodila do práce. Ráno jsem šla po chodníku protože silnice byla namrzlá a do práce prostě člověk musí dojít. Jenže na namrzlém chodníku jsem uklouzla a už
  jsem se nezvedla. Sousedka která si mě všimla ač je to úplně cizí člověk a navíc cizinka ze Slovenska byla
  nesmírně ochotná, počkala u mně než přijela sanita a vskutku musím říct že se prostě zachovala skvěle. Když sanita přijela odvezli mě do Kladna na ortopedii kde zjistili že mám tříštivou zlomeninu kotníku a je nutno operovat. Operace se povedla díky doktorům a
  moc se mi tam líbilo. Asi po třech měsících kdy o tom ve vsi věděl kde kdo a náš OÚ sídlí proti místní hospodě jsem byla v knihovně (ještě o berlích) a tak jsem se přišla zeptat našich obecních otců jestli by se
  třeba nehodila aspoň nějaká omluva. Místo omluvy jsem dostala vynadáno, co si to vůbec dovoluji a že oni mi nic nedají ač jsem nechtěl peníze ale spíš omluvu. Náš místostarosta mi sdělil že jsem si to udělala někde jinde a od té doby drží bobříka mlčení.
  Mám naštěstí pojistky tak jsem aspoň nebyla bita přes peníze ale už víc než rok nepracuji a někdy v březnu jdu na další operaci. Tak lidé kteří mě viděli na chodníku ležet měli větší zájem o cizího člověka nežli naše úžasné obecní zastupitelstvo.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *