Zranění po pádu na obecním chodníku. Jak je to s odškodněním?

Úklid komunikace

Zima je v plném proudu a nějaké to podklouznutí, zavrávorání, upadnutí nebo cokoli dalšího nás už pravděpodobně potkalo všechny. Když se tak stane na vašem pozemku, máte fakticky smůlu, protože se budete muset zvednout a v případě poranění řešit všechno na vlastní pěst a s vlastními finančními prostředky. Jestliže se vám stane nehoda na komunikaci obecní, situace se poměrně razantně mění. Máte nárok na odškodné. Jak je to vlastně s údržbou chodníků v zimě?

Vyhlášky měst hovoří jasně

Úklid konkrétního chodníku je samozřejmě na jeho vlastníkovi. Vše je dáno vyhláškami, v rámci hlavního města Prahy se jedná o vyhlášku č. 39/1979 Sb. hl. m. Prahy. Chodník zkrátka nesmí vykazovat závady ve schůdnosti. Zimní údržbu jednoduše musí konkrétní obec zajistit, jinak se vystavuje případným žalobám, které mohou být z hlediska výplaty zdravotní újmy poměrně devastující. Stejně tak se ale může stát, že bude mít neodklizenou svou část chodníku některý z občanů. Je-li pozemek jeho, pak může žaloba mířit na něj.

Města se originálně brání

Některá, především velká města se snaží své povinnosti vyhnout poměrně jednoduchým způsobem. Prostě vyhlásí některé komunikace za neudržované. Tím pádem teoreticky vstupuje chodec na místa na své vlastní nebezpečí. Toto si ovšem msto nemůže dovolit především u vcelku vytěžovaných komunikací vedoucích například do zdravotnických zařízení, vzdělávacích institucí a podobně. § 27 odst. 5 silničního zákona hovoří o tom, že město nemůže libovolně takto danou komunikaci vyškrtnout ze seznamu těch, jež se udržují.    

Vyřadit lze jen nevýznamnou komunikaci

Ano, obec může vyčlenit nevýznamnou komunikaci, nicméně nemělo by se jednat o důležitou spojnici mezi frekventovanými místy. V každém případě se může stát, že když u soudu obec napadnete se žalobou i v případě pádu na takovéto neudržované komunikaci, můžete uspět.

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.