Letenky

Zpožděné letadlo. Na co máte nárok

Pokud cestujete na dovolené či jinam letadle, možná jste již někdy zažili delší zpoždění vašeho letu. Je to určitě nepříjemná věc. Dnes se tedy podíváme na tuto situaci. Zvláště se pak zaměříme na nárok na odškodné, který vám může vzniknout. V jaké výši a kdy vůbec vzniká? Pojďme si to osvětlit!

Záleží na vzdálenosti a době zpoždění

Odškodnění při zpoždění letu se vás může týkat, pokud jsou splněny určité podmínky. Takový nárok ovlivňuje jak doba zpoždění, tak vzdálenost, na kterou cestujete. Obecně tedy platí, že vám vzniká nárok u:

  1. letů do 1500 km při zpoždění minimálně 2 hodiny,
  2. letů od 1500 do 3500 km při zpoždění minimálně 3 hodiny,
  3. letů nad 3500 km při zpoždění minimálně 4 hodiny.

V každém případě máte nárok na poukázky na jídlo a ubytování a dopravu na hotel. Pokud pak do vaší cílové destinace doletíte později o více jak 3 hodiny, máte nárok i na peněžité odškodnění. Dávejte však pozor. V některých případech se vás finanční odškodnění nemusí týkat. Jde většinou o případy, kdy ani letecká společnost nemůže nést odpovědnost za zpoždění. Typicky třeba při sopečných erupcích nebo stávkách pracovníků a podobně.

Odškodnění až 15 tisíc korun

A kolik dělá tedy ono finanční odškodnění při zpožděném doletu do cílové destinace? Jak bylo již zmíněno, nárok vzniká při minimálním zpoždění o 3 hodiny. Poté již o výši rozhoduje vzdálenost. Ohodnocení je následovné:

  1. let do 1500 km – 250 eur (asi 6400 Kč),
  2. let od 1500 do 3500 km – 400 eur (asi 10 300 Kč),
  3. let nad 3500 km – 600 eur (asi 15 500 Kč).

Jaké důkazy si opatřit?

Pro následné požadování peněz nebo ubytování si musíte zajistit nezbytné důkazy, které budou potvrzovat zpoždění, a tedy i váš nárok. Půjde zejména o potvrzená o zpoždění, které si vyžádejte přímo od dopravce na místě. Dále určitě poznámky o identifikaci osob, které měly letět s vámi. Poté si zakládejte všechny účty a doklady o zaplacení občerstvení, ubytování a dopravě, pokud byly vynuceny zpožděním. No a zapomenout nesmíte ani například na vyfocení informační tabule, která o zpoždění referovala.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *