Změny v zabezpečení bankovních účtů: Co všechno se vás bude týkat

Peníze

Dne 14. září 2019 vstupuje v ČR platnost nařízení evropské směrnice o platebních službách PSD2. Jde jen o zbytečného strašáka nebo se budete muset připravit na citelné změny? To záleží na tom, jakou banku máte.

Zatímco některé z nich budou kromě dosavadního hesla a přihlašovacího jména požadovat po každé i autorizační SMS klíč, jiné ho po vás budou chtít jen na zařízeních, které si nepřidáte do seznamu tzv. ověřených. A další cesta vede přes povinné používání mobilní aplikace, která se často chrání sama o sobě – například se nespustí ani nenainstaluje v mobilu, který nemáte chráněn pinem nebo otiskem prstu.

Proč je to všechno tak komplikované…

Budete se divit, ale nemůže za to evropská směrnice o platebních službách PSD2, ale naše Česká národní banka. Podrobné požadavky, které musí jednotlivé banky splnit, byly totiž zveřejněny teprve v červnu 2019. A aby jim banky v jednotlivých zemích vyhověly, dostaly zpravidla od národních bank půlroční odklad nebo přechodné období. U nás bohužel k ničemu takovému nedošlo.

Přihlášení do internetového bankovnictví? Bez mobilu to nepůjde

Nově musíte opravdu prokázat, že ten, kdo se k účtu přihlašuje, jste opravdu vy. A to obvykle pomocí autorizační SMS. Pokud z nějakého důvodu nemáte číslo u svého účtu aktualizované, budete vše muset vyřídit přes pobočku nebo si stáhnout mobilní aplikaci a veškeré potřebné údaje vyplňovat tam.

V zásadě nejde o nijak velkou změnu. Pro odesílání plateb byla autorizační SMS potřeba už v minulosti, teď se bez ní zkrátka neobejdete ani při pouhém přihlášení. Některé banky (např. mBank) vám naštěstí umožní přidat si všechna běžně používaná zařízení do tzv. autorizovaných a nadále po vás autorizační kód při přihlašování přes ně chtít nebudou.

Zjednoduší se i některé mobilní bankovní aplikace. Například do aplikace George od České spořitelny bylo doteď nutné přepisovat klíč ze SMS. Nyní se bude stačit ověřit otiskem prstu nebo scanem obličeje. Na konkrétní pravidla změny se musíte doptat ve své bance.

Mít peníze je hezké. Orientovat se v této oblasti ještě důležitější. Pokusím se vám svými články pomoci.