Změny pro stavební spoření 2015

Dříve si lidé zakládali stavební spoření především proto, že úroky na „stavebku“ byly velmi vysoké. Od doby, kdy došlo k poklesu úrokové sazby, a navíc se změnily i podmínky, si stavební spoření lidé zakládají za účelem investování do vlastního bydlení. Stavební spoření je produkt se státní dotací, který podléhá každoročně novým úpravám.

Stavební spoření v roce 2014 a jeho změny

V tomto roce patří výnos ze stavebního spoření stále k těm výhodným. Roční výnos nákladů dosahuje s příspěvky státní podpory až na 5,4 % ročně, bez příspěvků dosahuje až 2,4 %. Státní podpora je od roku 2013 maximálně ve výši 2000 Kč ročně. Snížení příspěvku podléhají všechny smlouvy, které byly uzavřeny až po roce 2003. Státní podpora za kalendářní rok činí tedy maximálně 10% z uspořené částky. V počátcích stavebního spoření byla státní podpora 25 %, poté byla snížena na 15 %. Bylo zrušeno osvobození z úroků z daně. Ty už jsou zdaněny 15 %.

Co se nezměnilo v roce 2014

V návrhu bylo, že by od roku 2015 mohly stavební spoření poskytovat i banky. Pro stávající banky by to znamenalo jejich rozšíření, případně by se musely rozšířit také stavební spořitelny. Tento návrh zůstal pouze na papíře, ke změnám nedojde. Zatím nebyl přijat návrh, ve kterém šlo o to, že podporu by mohli získat jen ti, co by finance použili buď k získání vlastního bydlení, nebo by na získání bydlení použili úvěr od stavební spořitelny. Toto účelové vázání mělo fungovat už od následujícího roku 2015 a podléhaly by mu i smlouvy, které byly uzavřeny dříve. Variantou bylo i poskytnutí státní podpory v případě použití částky na vzdělání či na penzijní připojištění.

Nejvýhodnější stavební spoření

Pokud se chystáte zřídit si stavební spoření a zajímá vás, které „stavebko“ je nejvýhodnější, podívejte se na internet, kde najdete jejich srovnání s aktuálními nabízenými úrokovými sazbami a dalšími výhodami. V České republice si můžete vybrat jednu z pěti stavebních spořitelen. Je to velmi známá Stavební spořitelna České spořitelny, která nabízí stavební spoření Buřinka, Českomoravská stavební spořitelna s produktem Liška, Raiffeisen stavební spořitelna, Modrá pyramida stavební spořitelna a Wüstenrot stavební spořitelna.

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.