Změnit banku můžete z pohodlí domova. Pozor na unáhlenost a případné závazky

počítač

Uvažujete o změně banky? Zatímco kdysi to byl náročný proces, tak dnes je to velmi snadné. Dokonce tak můžete učinit z pohodlí domova. Avšak je třeba dbát na opatrnost a neunáhlit se. Na co si dát pozor? Jak postupovat, aby vše proběhlo hladce, v pořádku a k vaší spokojenosti?

Jsou tací, kteří jsou zkrátka věrni jedné bance, ať už z pohodlnosti, nebo jsou vskutku spokojeni a nemají potřebu změny. Byly doby, kdy změna banky byla náročným procesem, který mnohé tak od toho odradil. Dnes je to velmi snadné. Je zde i mnohem více bankovních institucí, které se předhání ve výhodnějších nabídkách pro získání nové klientely. Pokud nejste se svou bankou spokojeni a zaujala vás některá jiná svými produkty, tak není nic jednoduššího než ji změnit. Jak na to?

Založení nového účtu v bance

Dříve jste museli zajít osobně na pobočku banky. Je to pochopitelné, neboť dle zákona je nutná identifikace. Dnes už však k tomu není nutná osobní návštěva, ale jde to jinak, a to hned několika různými způsoby. Stačí vám k tomu počítač, notebook či mobil a vyplnění potřebných údajů na webu dané banky, jakožto naskenování či nafocení dokladů a odeslání online. Pak vám už zbývá nezbytná identifikace a zde máte hned několik možností.

Elektronická identifikace prostřednictvím některé z ověřených identit, jako je například Bank ID. Avšak ne každá banka tuto identitu nabízí a stejně ne všechny bankovní instituce ji přijímají, přesto se jedná o jednu z rozšířených možností. Další variantou je založení účtu na dálku a identifikaci provést osobně při přebírání dokumentace. Svou identitu prokážete kurýrovi.

Dále se nabízí možnost identifikační platby poslané z banky, kde již máte zřízený účet. V nové bance se pak prokážete, že máte účet jinde a jaké je jeho číslo. Zpravidla stačí jen nahrát aktuální výpis z bankovního účtu. Pak jen pošlete ze starého čísla účtu na nový symbolickou částku coby identifikační platbu. Vaše nová banka bude vědět, že už máte účet jinde, kde jste se museli identifikovat. A to úplně stačí. A v neposlední řadě máte samozřejmě stále možnost dojít si na pobočku osobně a takto se identifikovat.

Zrušení starého účtu v bance

A jak zrušit starý účet, který už nepotřebujete? Zpravidla je to možné provést v internetovém bankovnictví či mobilní aplikaci. Jde to učinit i písemně, jakožto samozřejmě nadále i osobně na pobočce. Avšak mnohem snadnější je využít to, co vám zaručuje bankovní mobilita. Co to znamená? Vaše nová banka se místo vás spojí s bankou starou a zařídí vše potřebné, tj. převedení všech trvalých příkazů, a to včetně SIPO u zrušení účtu. Pokud jí dáte plnou moc, tak bude kontaktovat i ty, od nichž vám chodí pravidelně platby.

Pozor na neunáhlenost a nevědomost

Změna platebního účtu neznamená převedení stejného čísla účtu. Změnit banku je možné pouze, že nejste vůči ní zavázáni nějakými dalšími závazky, jako například úvěrovou smlouvu apod.

Zdroj: https://www.penize.cz/bezne-ucty/445772-jak-zmenit-banku-krok-za-krokem-na-pobocku-uz-nemusite https://cbaonline.cz/zmena-banky-raz-dva

Náhledové foto: Pixabay