Změna v pravidlech: řídit bude možné od sedmnácti

řízení

Oprávněně řídit auto bude smět i nezletilý jedinec, jedině ale pod dozorem mentora. To je realita v řadě zemí, a již brzy bude i u nás. Plán návrhu, jak pozměnit znění zákona o řízení motorových vozidel, by měl na stůl vlády poputovat do konec měsíce.

Inspirace v Německu

Inspirace přišla z Německa, kde již podobná pravidla platí. U nás nám by měla začít platit nejspíš v roce 2024. Ani u nás ani v Německu ale není a nebude možné standardně řídit auto o rok dříve než před dovršením plnoletosti, jde o to, že za přísných podmínek bude moci za volat usednout i sedmnáctiletý řidič, ale pouze pod dozorem.

Řidič nesmí usednout sám za volant, možné je to jen za předpokladu, že vedle řidiče bude sedět mentor, který bude dohlížet na způsob jízdy a dodržování všech pravidel. Držitelem řidičského oprávnění ale je.

Trochu jinak je to v Rakousku. I tam musí na nezkušené řidiče dohlížet rodiče, a to až do věku jejich plnoletosti. Získat standardní řidičský průkaz mohou Rakušané ale až po dovršení plnoletosti. Ba co víc, V Rakousku jsou při řízení nezletilého rodiče vedeni de-facto jako aktivní učitelé, kteří musí každou započatou jízdu se svým nezletilým potomkem dokonce zaznamenat.

automobil

Foto: Pixabay

Jaký je názor odborníků?

Asociace českých autoškol se nepřiklání k žádné z variant, nejdůležitější podle jejich představitelů je, aby nová pravidla již začala platit. Ještě důležitější podle nich je, aby došlo ke zpřísnění zkoušek, které by se již neměly konat v jednotlivých obcích, ale spíše ve větších městech.

Mnohdy totiž žáci jedou při zkoušce po naučené trase, která vede klidnými obcemi a nedává začátečníkovi za volantem žádnou zkušenost. Zkoušky jsou tak víceméně formální a bezpředmětné. Experti též varují, že přebírání zkušeností od řidiče se špatnými návyky není příliš vhodné a měnit získané zlozvyky u začínajícího řidiče je potom obtížné.

Na závěr je třeba upozornit na to, že pravidla pro mentory budou také poměrně přísná a rozhodně nebude např. možné, aby byli pod vlivem alkoholu.

Zdroje informací: https://www.denik.cz/z_domova/autoskola-sedmnact-let-rizeni-s-mentorem-20230923.html

https://www.finance.cz/542984-rizeni-od-17-let/

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.