Změna státních příspěvků od července: Mnozí budou muset zvýšit vklad, jinak se zbytečně ochudí

peníze

Spoříte si na důchod? Pak se vás týká změna od letošního července. O co se jedná? Proč a jak si upravit měsíční vklad?

Zájem Čechů o spoření na důchod s podporou státu roste. Řada lidí si odkládá měsíčně v průměru jen 783 Kč měsíčně, díky tomu nevytěží státní podporu naplno a někteří na ni ani nedosáhnou. Od července 2024 se k tomu i mění podmínky pro získání státní podpory. Statisíce Čechů, kteří nenavýší vklad, se tak zbytečně ochudí.

Změna státních příspěvků od července 2024

Podstatnou změnou výše státních příspěvků je sjednocení sazby. Stát tak začne k měsíčně uloženým částkám v rozmezí od 500 do 1700 Kč přidávat navíc 20 %. Aktuálně účastníci dostávají mezi 23 a 30 % z uložené částky v rozmezí od 300 do 1000 Kč a nad 1000 Kč se výše státem zaslaného příspěvku již nemění. Od července letošního roku bude stát motivovat účastníky penzijka k vyšším úložkám.

Příspěvek ve výši 20 % bude až do částky 1700 Kč. Odkládat si na penzijní účet lze samozřejmě více, ale horní limit státního příspěvku je stanoven na 340 Kč, tj. 20 % z částky 1700 Kč. Kdo se nechce ochudit, musí si zvýšit vklad. V tomto případě bude muset spořit měsíčně alespoň ve výši 500 Kč. Kdo bude chtít získat maximální státní příspěvek, a to včetně daňového zvýhodnění, bude muset spořit měsíčně 1700 Kč.

Změna vyžaduje komunikaci s penzijní společností

Pozor na zásadní věc. Pokud si chcete změnit výši měsíčního vkladu, je třeba toto předem řešit s příslušnou penzijní společností. Nelze jen změnit výši měsíční částky v podobě trvalého příkazu bez jakékoli komunikace s penzijní společností. Pakliže si spoříte ve výši v rozmezí 300 až 499 Kč a nezvýšíte si vklad alespoň na 500 Kč měsíčně, pak o státní příspěvek od července zcela přijdete.

Na důchod spoří více než 4 miliony Čechů

Na důchod spoří 4,3 miliony lidí. Češi mají na důchod ve III. důchodovém pilíři naspořeno 590 miliard korun. Spořit na důchod je nezbytné. Jedná se o jedinou možnost, jak si zajistit ve stáří adekvátní životní úroveň. Doporučuje se mít naspořeno do penze 2 miliony korun. Z toho jasně vyplývá, že čím dříve začnete spořit, tím menší částky pravidelných měsíčních úspor lze odkládat. Rozhodně není vhodným řešením, pokud se budete spoléhat jen na státní penzi.

Zdroj: https://www.idnes.cz/finance/penze/penzijni-sporeni-statni-prispevek-novinky-vynosy-fondu.A240117_083226_penze_sov

https://www.apscr.cz/2024/01/05/penzijko-v-roce-2024-velke-zmeny-ve-dvou-terminech/

Náhledové foto: Pixabay