Změna povinného ručení

Porovnávali jste ceny povinného ručení a našli jste levnější? Nevíte ale, jak vypovědět povinné ručení a přejít k jiné pojišťovně? Mějte na paměti, že povinné ručení nemůžete ukončit, kdykoliv chcete. Většinou je to možné až na jeho výročí. Podívejte se společně s námi, jak ukončit povinné ručení.

Pojištění –  povinné ručení

V České republice je povinností majitele přihlášeného vozidla platit povinné ručení. Povinné ručení motocyklu je také dáno ze zákona. Na včasné dodržování plateb dohlíží Česká kancelář pojistitelů. Pokud se vám při porovnání cen povinného ručení podaří najít levnější, jistě budete chtít změnu. Výborným nástrojem pro porovnání je kalkulačka povinného ručení, díky které snadno získáte informace o nabízeném produktu pojišťovny. Změna pojišťovny je bezplatná. A nemusíte se bát, o své bonusy přechodem k jiné pojišťovně také nepřijdete. Můžete pouze získat, a to lepší pojištění za  výhodnější cenu.

Kdy vypovědět smlouvu o povinném ručení

Vypovědět původní smlouvu o povinném ručení musíte písemně. Výpověď podejte šest týdnů před dnem, kdy bylo pojištění sjednáno, což je vlastně výročí smlouvy. V této době jste samozřejmě pojištěni. Nezapomeňte požádat o vystavení potvrzení o bezeškodných měsících. Pokud vám pojišťovna oznámila změnu pojistného, máte měsíc na to, abyste podali výpověď. Výpověď můžete dále podat do tří měsíců od pojistné události. Výpověď podejte v případě, že prodáte auto. Pojišťovna po vás bude chtít doložit buď kupní smlouvu, nebo technický průkaz vozu, kde budete mít záznam o převodu. Pokud se stanete obětí krádeže vašeho auta, k výpovědi budete muset doložit protokol od Policie. Smlouvu o povinném ručení vypovídáte také v případě, že vůz budete ekologicky likvidovat. V tomto případě je nutné doložit technický průkaz se záznamem o trvalém vyřazení vozu z evidence.

Změna povinného ručení

Máte-li v plánu uzavřít novou smlouvu, „nová“ pojišťovna po vás bude chtít informaci, která se bude týkat dosavadního průběhu pojištění. Zjistěte si proto počet měsíců bez nehod. Potvrzení dostanete do 15 dnů od ukončení smlouvy. Většinou si ale pojišťovny tuto informaci ověřují online v databázi. Určitě je na místě otázka, kdy novou smlouvu uzavřít. V podstatě ji můžete uzavřít ihned po podání výpovědi. Záleží na pojišťovně, ale smlouvu o povinném ručení budete moci uzavřít dva až tři měsíce před tím, než vejde v platnost.

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.