Změna klimatu působí českým lesům škody za miliardy

lesy

Výlety do lesa jsou pro většinu Čechů nedílnou součástí jejich životů. Ba co víc, lze říci, že patříme v četnosti výletů do lesa mezi přeborníky. Nebudeme ale přehánět pokud řekneme, že naše lesy trpí. To by nás mělo znepokojovat samo o sobě, ale i v univerzálním jazyce moderní doby – v řeči peněz – je nám předkládán obraz doslova tragický.

Změna klimatu a české lesy

Změna klimatu přináší českým lesům škody za miliardy. Díky zvyšování průměrných teplot a vlivům sucha dochází k jejich narušování. Oteplování také mimo jiné umožňuje velkému množství kůrovce k tomu, aby byl maximálně aktivní. Důvodů je několik. Probouzení přírody přichází v současné době o dost dříve než tomu bylo v nedávné minulosti, a tím dochází i k narušování mnohých přírodních fenoménů, jež byly dříve považovány za neměnné.

Nadprůměrné teploty jsou pro některé stromy ohrožující. Stromy díky vysokým teplotám odpařují více vody než by měly. Výsledný deficit vody znamená slabší schopnost vyměšování dostatečného množství pryskyřice, která stromům slouží také k zacelování rán od škůdců škůdci. Pryskyřice tak chrání stromy před poraněním kůry. Rána se díky pryskyřici dostatečně zacelí, zalepí a také znemožní mnohým škůdcům dýchání, čímž je zlikviduje. Pokud ale pryskyřice není…

les

Foto: Pixabay

Pohroma jménem kůrovec

Díky kůrovcové kalamitě dochází k odumírání velkého procenta lesů, které by jinak normálně přežily, a podílí se na tom právě globální klimatická změna. Mezi nejvíce postižené oblasti u nás patří například Vysočina, kde již vymřelo více než 60 procent lesů.

Výsadbou nových stromů obnovíme lesy jen do jisté míry (krom toho, že i to je drahé), na některých místech totiž zbyly už jen mýtiny. Obnovu a výsadbu stromů navíc hatí divá zvěř, která je v současné době hodně přemnožená. Semenáče některých stromů tak nemají díky přemnožené zvěři šanci ani povyrůst.

To vše dohromady znamená obrovské škody pro lesní hospodaření. Lesníci je vyčíslují na vysoké miliardy. Náprava věcí bude hodně dlouhá, resp. bude téměř nemožná. Takže i ztráty budou dále narůstat.

Zdroje informací: https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/3534341-ceske-lesy-prochazeji-kvuli-oteplovani-prekotnou-zmenou-spolecnost-stoji-miliardy

 https://faktaoklimatu.cz/explainery/umirani-ceskych-lesu

 Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.