Zdraží čokoláda? Sucho v Africe bude mít dopad na ceny kakaa a čokolády

čokoláda

Klimatické změny ovlivňují stále více dodavatelské řetězce ceny mnoha potravin, což následně vede ke zdražování. Nyní se to týká kakaa a čokolády. Za tuhle pochoutku si tak budeme muset asi připlatit.

Problémy v Africe

Mezi největší světové producenty kakaových bobů patří Ghana a Pobřeží slonoviny. Dodavatelé ze západní Afriky nemají pro teď už ale z čeho brát. Sklizeň kakaových bobů je totiž v důsledku sucha téměř mizivá. Extrémní deště, které vystřídalo dlouhé suché počasí, přinesly valnou hromadu poškozených plodin. Těch, u kterých v těchto zemích se sběrem pomáhají i děti s mačetami. Místo chození do školy, tam musí tvrdě pracovat. A přesto se nad tímto byznysem stahují mračna.

čokoláda

Foto: Pixabay

Zdali čokoládové produkty koupené v Česku pocházejí skutečně z afrických bobů je sice otázkou bez jasné odpovědi, neboť na jednotlivých burzách se kakaové boby často míchají a původ bobů u dané čokolády není často k rozeznání. Situace na burze je ale ovlivněna jako celek.

Příští rok se tak dost možná dočkáme v regálu s čokoládami opravdové drahoty. Kakao i jiné čokoládové produkty díky nedostatku kakaových bobů výrazně podraží.

Cena kakaa

Cena kakaa na newyorské burze vystoupá ke konci týdne na rekordních 5874 dolarů za tunu. Takovýto nárůst ceny, pokud by vydržel delší dobu by se nevyhnutelně propsal mimo jiné i do cen čokolády. Společnost Hersey, která je jedním z největších světových výrobců již naznačila, že se k tomuto kroku chystá. Výrobci čokolády musí navíc bojovat i s tím, že si lidé kvůli vysoké inflaci dopřávají méně cukrovinek a mnoha výrobcům tak klesají tržby.

Problémy hlásí i v Británii, kde cena některých druhů čokolády vzrostla až o padesát procent.

Zdroje informací: https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/svetove-trhy-kakao-rekord-sucho-afrika.A240209_090915_eko-zahranicni_rie

https://www.bbc.com/news/business-68248145

Náhledové foto: Pixabay 

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.