Zastaví se Rusové? Estonská premiérka na to má jasný názor

Kaja Kallasová

Ruská agrese na Ukrajině je neospravedlnitelná. V mnohých médiích se objevují názory typu toho, že by se mělo s Vladimírem Putinem co možná nejrychleji vyjednat příměří. Zastavilo by se tak fakticky okamžitě vraždění nevinných lidí. Na jednu stranu určitě alarmující a logické, na stranu druhou by se s agresorem nemělo zacházet v rukavičkách a jen mu v podstatě ustupovat. Typickým zastáncem tohoto tvrzení je estonská premiérka Kaja Kallasová.

Mír za každou cenu bude kontraproduktivní

Roozhovor autora článku Baraka Ravida s premiérkou je přinejmenším zajímavý. Doslova varuje před mírem za každou cenu. Pobaltské země si všeobecně myslí, že v případě porážky Putina, dojde ke zvýšení jeho agresivních choutek. Kallasová mimo jiné hovořila v rozhovoru také o tom, že válečné zóny jsou také místy činu. Rozhovor vyšel dva dny po zveřejnění záběrů a informací týkající se masakru v Buče. Mimochodem, Putina neoznačila za válečného zločince jako Biden, ale hovořila o tom, že válečné zločiny musí být potrestány.

Oklepe se a půjde dál

Podle Kallasové by vedlo příměří jednak k tomu, že by si Rusko přivlastnilo teritoria, která se mu podařilo obsadit. To by ale nebyl jediný logický důsledek. Apetit prezidenta Putina se tím ještě znásobí. Dá si třeba dva roky pauzu a následně udeří ještě silněji a agresivněji než kdy předtím. Vždyť takto postupoval i v minulosti, kdy proběhla invaze v Gruzii v roce 2008 nebo obsazení Krymu v roce 2014.

Pomoc mezinárodního společenství je klíčová

Hodně důležité jsou podle premiérky hned tři body, a to vojenská pomoc, izolace Ruska a humanitární aspekt, tedy pomoct Ukrajině v tomto ohledu. Rusko by tak mělo být postupně donuceno agresi, která ho stojí neskutečné peníze, zastavit. Stejně tak by se mělo maximálně posílit východní křídlo NATO, jehož součástí je samozřejmě také Estonsko. To logicky NATO věří a má jakousi jistotu, že ho spojenci v případě napadení agresorem ochrání.

Zdroje info:

https://www.axios.com/estonia-prime-minister-warns-against-putin-deal-a0f15adf-02eb-46aa-9ea4-39dbc9b1a8fa.html
https://www.timesofisrael.com/estonian-pm-putin-undermining-the-sufferings-of-jews-with-denazification-claims/
https://lubomirstejskal.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=786045

Kaja Kallasová: Náhledové foto: Annika Haas: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/55/Riigipreemiate_tseremoonia_2021_-_Kaja_Kallas.jpg

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.