Snížení spotřební daně: Pouhé plivnutí do kaluže k rozčeření vody

benzín

Ve středu se nakonec po dlouhém přemýšlení rozhodla vláda Petra Fialy, že dojde ke snížení spotřební daně o 1,50 Kč na litr. Ano, čtete správně, o neskutečně vysokou částku, která pomůže všem motoristům. Nadsázka je bohužel na místě, vždyť tato miniaturní suma je opravdu spíše k smíchu nebo k pláči. Jiné pozitivní emoce příliš vyvolávat nemůže. Na platnost opatření si ještě počkáme. Začít platit by mělo v červnu a skončí v září. Proč je snížení spotřební daně tak nízké? Důvody vlády jsou poměrně prozaické.

Výpadek v rozpočtu bude činit 9,5 miliardy korun

Přesně o takovéto částce hovořil ministr financí Zbyněk Stanjura. Vezmeme-li v potaz zvyšující se výdaje v souvislosti s krizí na Ukrajině, nejde zrovna o dobré zprávy. Přesto je zapotřebí přeci pomoct zejména tuzemským spotřebitelům. Vždyť ceny pohonných hmot se promítnou prakticky ve všech oblastech. Zdražení potravin je jenom jakousi špičkou ledovce.   

Vždyť Němci mají pohonné hmoty ještě dražší 

Přesně tímto argumentem se snaží vláda spotřebitele utlouct. Když si vezmeme aplikaci onoho zlevnění pohonných hmot do praxe, benzín vyjde na 43,50 místo stávajících 45 korun. V Polsku, Maďarsku nebo Chorvatsku jsou ceny klidně i o 10 korun nižší. Naopak Němci mají benzín i naftu dražší. Jejich průměrné mzdy jsou přitom mnohdy i několikanásobně vyšší než v České republice. Na tuto skutečnost nelze v žádném případě zapomínat.

Snížení spotřební daně to nevyřeší

U spotřební daně vláda nedostala potřebný prostor. EU stanovila minimální spotřební daň 0,33 eura za litr. Aktuální výše spotřební daně v ČR činí 9,95 Kč. Mohlo by ale dojít ke snížení DPH. Ta činí 21 %. V Polsku se tak stalo, a to z 23 % na 8 %. Jinak je také možné na přesně stanovenou dobu ceny pohonných hmot zastropovat. K tomu ale asi také jen tak nedojde. Vláda zkrátka aktuálně na své občany myslí trochu méně. Tak uvidíme, jak tomu bude do budoucna.

Zdroje info:https://www.novinky.cz/domaci/clanek/vlada-snizila-spotrebni-dan-na-naftu-a-benzin-40393042
https://www.finance.cz/541596-snizeni-spotrebni-dane-na-naftu-a-benzin/
https://nozicka.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=786029

Náhledové foto:

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.