Zase mezinárodní ostuda: Babišovi „magoři“ popudili Rakušany a divit se jim nelze

Andrej Babiš

Tuzemský politický bizár je bohužel plný různých urážek, nadávek a slov, která do slušné společnosti nepatří. Často si politici hrají na svém písečku a hledí si svých korýtek. Tak to je nejen u nás. Mnohdy ovšem výroky některých z nich zasáhnou i do zahraničí, což nám zrovna dvakrát dobrou pověst nedělá. Nyní se to opět podařilo bývalému premiérovi a neúspěšnému kandidátovi na prezidenta Andreji Babišovi. Opoziční lídr se ne úplně vhodně vyjádřil o našich jižních sousedech. Výrok o magorech v souvislosti s rakouskou zelenou politikou přináší třeba server oe24 nebo deník Die Presse. Proč něco takového takto známý politik dělá? Těžko říct.   

Zdržování dálnice S10 jako spouštěč Babišových emocí

Rakušani byli Babišem označeni jako magoři ve středu v souvislosti s výstavbou dálnice S10. Ta má navazovat na českou D3 ve Středočeském a Jihočeském kraji. Samotný proces zdržují nejspíše rakouští Zelení, kteří byli tímto výrazem počastováni. Babiš konkrétně prohlásil. „Vykašlali se na to. Proč? Protože mají ty Zelené ve vládě, ti magoři.“ K dostavbě rakouské strany dálnice by mělo dojít až v roce 2031, tedy v době, kdy už ta česká bude 5 let fungovat.

Mezinárodní ostuda? Minimální zbytečnost ano

Hovořit o nějaké extrémní mezinárodní ostudě by bylo nejspíše předčasné, nicméně šlo o naprosto zbytečnou invektivu. Proč Babiš vlastně použil slovo magor. Vždyť to není při kritice někoho vůbec zapotřebí. Vrcholný politik by se sebou neměl nechat cloumat emocemi jako malé dítě. Andrej Babiše určité situace nejspíše nezvládá. Ostatně podobné to bylo, i když mával se zarámovaným článkem 5 NATO před celou Sněmovnou.

Babiš své vyjádření později korigoval

Budiž mu to aspoň trochu k dobru. Upřesnil, že myslel ty Zelené, nikoli rakouské občany. Zajímavě se vyjádřil předseda zahraničního výboru Ženíšek na sociální síti X, konkrétně nepasal: „Jdu psát zahraničnímu výboru Rakouska, že magor tu je úplně někdo jiný. Jinak nám kvůli těmto výrokům nakonec vyhlásí válku i takové neutrální Rakousko.“ Slova jako Narr (blázen), Trottel (blbec) či Spinner (šílenec) použila agentura APA, ze které čerpaly například Die Pressse, Kronen Zeitung či server oe24. Andrej Babiš holt stále nedokáže jednat bez zbytečných emocí, což nám jako republice škodí i v zahraničí. Hulvátství tohoto tyu určitě nepotřebujeme.

Zdroje info: Autor, sociální síť X, https://www.oe24.at/oesterreich/politik/tschechischer-ex-premier-nannte-oesterreicher-komplette-narren/582220298, https://www.diepresse.com/18002566/tschechiens-oppositionschef-babis-nennt-oesterreicher-komplette-narren,  https://www.krone.at/3220873,https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/andrej-babis-rakusane-maji-zelene-ve-vlade-magori-rakouska-media.A240117_213558_domaci_kurl

 Andrej Babiš: Náhledové foto Úřad vlády České republiky

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.