Podnikatelka Václavíková žádá ministra financí o zrušení dluhu a odškodnění za neochráněnou investici

Začátky podnikání

Podnikatelka Jana Václavíková vyzvala ministra financí Stanjuru, aby zrušil platební výměr pro neziskovou organizaci, kterou vede, a odškodnil ji za škodu, kterou jí způsobila nečinnost státu. Stát neochránil její investici do penzionu v Rakousku, který byl de facto vyvlastněn rakouským soudem. Podnikatelka má podporu senátora Jiřího Čunka a tisíců dalších podnikatelů.

Neochráněná investice

Podnikatelka Jana Václavíková investovala do penzionu pro 45 osob v Alpách, který chtěla provozovat jako neziskovou organizaci. V roce 2022 však rakouský soud rozhodl, že jediná příjezdová cesta k penzionu je soukromým majetkem a zakázal její užívání. Tím podle podnikatelky došlo k porušení Dohody o ochraně investic mezi Českou republikou a Rakouskem, kterou měl stát dodržovat a hájit její zájmy.

Povinnost státu ochránit investici vzniká tehdy, kdy Dohodu o ochraně investic porušil stát (rakouský soud zakázal užívání jediné příjezdové cesty k penzionu, čímž de facto vyvlastnil podnikatelku).

Podnikatelka se obrátila na Ministerstvo spravedlnosti ČR, které vydalo Usnesení, že stát neochránil investici podnikatelky a vyzvalo Ministerstvo financí ČR, aby ji odškodnilo. Ministerstvo financí ČR však nekonalo a neodškodnilo podnikatelku, ani nezahájilo arbitráž či diplomatické jednání s Rakouskem, což je jeho povinností.

Platební výměr a exekuce

Podnikatelka tvrdí, že Ministerstvo financí ČR jí navíc vymáhá neoprávněný dluh na dani z prodeje bytů, které prodala za obvyklou cenu, ale měla na nich vyšší náklady, než byla jejich tržní hodnota. Důvodem byla rekonstrukce staré budovy s poškozenou statikou, kterou musela provést. Václavíková říká, že se dozvěděla o platebním výměru až po uplynutí odvolací lhůty, protože její účetní ji neinformovala včas.

Podpora podnikatelce

Podnikatelka má podporu senátora Jiřího Čunka, který byl v době incidentu v Rakousku ministrem místního rozvoje a cestovního ruchu. Senátor Čunek jednal osobně s ministrem Stanjurovem a vyzval ho, aby podnikatelce vyhověl. Podporu podnikatelce vyjádřilo také 16000 podnikatelů sdružených v Podnikatelských odborech a Svobodní.

Podnikatelka říká, že je ochotná bojovat za svá práva a že má k dispozici všechny potřebné dokumenty, které dokazují její nároky. Dokumenty má také Česká tisková kancelář (ČTK).

Zdroje info: Jana Václavíková

Náhledové foto: Pixabay