Zamíří do Prahy nová letecká společnost s dálkovými lety?

Letiště PRaha

Pro každé letiště jsou dálkové lety určitou výkladní skříní a známkou prestiže. Platí to i pro letiště pražské. Každá nová dálková linka proto budí zaslouženou pozornost. Letiště Václava Havla v Praze by se mohlo dočkat hned několika nových dálkových linek, alespoň pokud se naplní plány na spuštění nové letecké společnosti, která má opravdu velké plány.

Z Prahy s chorvatskou stopou

V blízké budoucnosti, konkrétně na jaře příštího roku by měla vzniknout nová aerolinka známá zatím pod jménem Pragusa. Tu by měl založit chorvatský podnikatel Křešimir Budinski, který má v plánu provozovat přímé lety z Prahy do Chorvatska, ale současně také do dalších osmi destinací. Mezi ty patří Los Angeles, Tokio, Kuala Lumpur, Peking, Singapur a některé další.

Plány to jsou nepochybně velkolepé. Přímé spojení s globálními metropolemi jako je Los Angeles nebo Tokio by rozhodně pomohlo obchodu. Otázkou však je, do jaké míry se plány potkají s realitou.

Letiště

Foto: Pixabay

Reálné plány nebo sny?

V tuto chvíli chybí projektu letadla, což je samozřejmě to nejdůležitější. Prakticky by společnost mohla vzniknout někdy na začátku příštího roku. Podnikatel mluví o čtveřici na leasing pořízených Airbusů A350-900, které by vyrážely do uvedených destinací, pokaždé jednou týdně po celý rok.

Na pomalé realizaci plánů se samozřejmě významně podepisuje pandemie, která zcela utlumila celé odvětví. To se samozřejmě dotklo i zajímavého projektu společnosti Pragusa a na zahájení jejích letů z české metropole si budeme muset ještě nějaký ten čas počkat.

Významnou roli hrají samozřejmě finance. Aktuální jmění společnosti je údajně 52 milionů dolarů, což je v přepočtu 1,1 miliardy korun. Není ale jasné, kteří investoři za projektem stojí. I když by tak bylo zajímavé vidět skutečný start společnosti Pragusa, je na místě jistá skepse.

Zdroj informací: https://www.e15.cz/byznys/doprava-a-logistika/z-prahy-do-singapuru-a-tokia-zacneme-letat-za-rok-slibuje-nove-aerolinka-letadla-jeste-nema-1387810

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.