Nevermind

Žaloba Nirvany: Trapné parazitování na úspěchu jiných

Kdo by si nepamatoval na doslova kultovní album skupiny Nirvana? Slavné písně miloval snad každý z několika generací mladých lidí. Come as You Are, Smells Like Teen Spirit a mnohé další písničky kolují rádiovými stanicemi ještě dnes a pouštějí se na mnohých akcích. Nirvana si vydělala neskutečné peníze a její sláva v dané době, v devadesátých letech, takřka neznala hranic. Slavnou se stala i fotka na přebalu alba s nahým nemluvnětem Spencerem Eldenem. Ten už dospěl, tedy alespoň fyzicky, a podal na skupinu a další lidi žalobu.

Fotka na obalu jednoho z nejslavnějších alb rockové historie

Na kterou by měl být Spencer Elden patřičně hrdý. Opak je ale pravdou. Jeho ubohé chování vyústilo v žalobu proti celkem 17 lidem včetně členů bývalé skupiny Nirvana. Kurt Cobain se dnes musí obracet v hrobě a s nadsázkou řečeno být tak trochu rád, že si to vše nechal projít hlavou.

Zhýralost, nikoli sexuální vykořisťování

Ostatně přesně takto sám dnes třicetiletý mladík celou věc nazval. Zároveň také uvedl, že před ani po fotografování nepodepsali jeho rodiče žádnou smlouvu. Jen připomínáme, že snímky byly pořízeny v akvaparku Pasaděně v roce 1990. Genitálie nemluvněte měly být překryté samolepkou. Nestalo se.

Kam až jsme to došli

Dnes už může žalovat skutečně kdokoli kohokoli. I rozmazlený fracek slavnou kapelu. Žalovat by tak mohl maximálně své rodiče, které k něčemu takovému svolili. Prostě holt frajer potřebuje peníze. V roce 2016 řekl časopisu Times, že jezdí jen Hondou Civic. Možná by pán měl zkusit třeba pracovat, nebo něco dokázat a být za to placen. Nyní chce 150 000 dolarů od každého ze 17 žalovaných. případně částku stanovenou soudem. Snad je svět ještě v pořádku a pán odejde od soudu s nepořízenou a nezbytností nahradit soudní výlohy. Potřeboval by ovšem spíše 25 ran holí.

Zdroje info:

https://www.thedailybeast.com/spencer-elden-decides-to-sue-nirvana-for-child-pornography
https://www.idnes.cz/kultura/hudba/nirvana-nevermind-zaloba-spencer-elden-dite-zneuziti.A210825_101531_hudba_jgo

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

9 komentářů

 1. František Balco Odpovědět

  Na světě je spousta způsobů, jak se na někom přiživit. A také spousta lidí, kteří to zkusili a zkouší opakovaně. A ne vždy je společnost odsuzuje. I to je zajímavé, že míra odsudku a poškození nejsou v relaci. Spíš tu hraje roli, kdo má být ten poškozený. Jestli pak je napadlo tenkrát koupit tomu mrňousovi alespoň lízátko?

 2. Lfc884 Odpovědět

  Takze kapela z toho vydelala miliony a ho odbudou 200 dolary.
  Ze jde spise o vypocitavost je jasne uz ted jen bych nebyl tak odsuzovacny .. prece jen, nemusi byt zrovna fanouskem hudby teto skupiny, anebo ma jen stesti kazdopadne si tu zalobu muze dovolit a vy mu akorat tak zavidet .

  1. bombero Odpovědět

   myslíte, že za úspěchem toho alba byla jen fotka na desce?Nebo za to mohly písničky, na kterých se ani náhodou nepodílel?Místo toho, aby toho využil, že je to právě on na té fotce, tak chce nesmyslný peníze. Zajímalo by mě, co by dělal, kdyby ta deska byla propadák. Dostal 200 na ruku, bez ohledu na případný úspěch, či neúspěch. Rodiče také mohli oželet hotovost a chtít případné promile procenta z prodeje. Ale to je o tom vrabci a holubovi

  2. Radim Odpovědět

   Ještě nedávno mu to zřejmě vůbec nevadilo, když si nechal vytetovat Nevermind (název té desky) přes celá prsa. Ale zřejmě už mu došly prachy úplně, tak to zkouší takhle.

 3. Miroslav Odpovědět

  Myslím, že všechny reklamy a propagační materiály by měly mít zakázáno používat ke svému zviditelnění děti. Je to nemorální a podle mne se nikdo nemůže divit, až až dítě dosáhne plnoletosti , tak mu to může vadit. A na tomto případu je vidět jak je svět pokřivený. Nirvanu zná kde kdo, ale zemědělce, kteří produkují základní potraviny pro život nikdo. Bez Nirvány se klidně obejdu, bez chleba a mléka NE.

 4. Jenda Odpovědět

  Tomu člověku stejně není pomoci a pokud se k nějakým penězům třeba i dostane, tak za rok za dva bude stejně zase sedět na hrnci. Nakoupí auta, baráky, večírky s holkama jen pofrčí a bude mít prd. Pokud teď nemá nic, pak nezná cenu peněz a neumí s nimi zacházet. Nezávidím mu, mým cílem je něco umět a dokázat, ne se přiživovat na někom jiném.

 5. Stanislav Odpovědět

  Není to první spor tohoto typu a patrně ani poslední. Většinou spory však iniciují rodiče dětí. Ti rodiče, kteří za pár šupů chtějí v daném čase něco takového udělat. Samotné album je dnes pochopitelně bráno jako přelomové ( a to ve stejné době vyšla mnohá lepší alba tohoto žánru -například od Alice In Chains- ) i díky tomuto obalu. Já bych tím mimčem byl rád a na peníze kašlat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *