Zákaz mobilů ve školách: Jiří Čunek ho ve Vsetíně zavede, divit se mu nelze

Jiří Čunek

Mobily do školy nepatří a stát by to měl nějakým způsobem zajistit. Přesně toto tvrdí bývalý místopředseda vlády Mirka Topolánka a současný starosta města Vsetín Jiří Čunek. Srovnávací studie i veřejnost často hovoří o tom, že neustálé používání mobilních telefonů škodí lidskému zdraví. U dětí tomu není jinak. Hovořit bychom mohli třeba o negativním vlivů mobilů na dětský mozek. Potíže s dlouhodobou pamětí, poruchy spánku, úzkosti, deprese. To je pouze malý výčet toho, co mobily dokážou způsobit. Zapomenout přitom nelze ani na kyberšikanu a závislost. Starosta Vsetína se rozhodl situaci řešit a mobily dětem ve školách zakáže.

Efektivita učení jde stranou

Mobilní telefony ve školách své místo nemají. Žáci se rozptylují, jejich koncentrace mizí v nedohlednu a efektivita učení také. Používání telefonů ve výuce je nesmysl. Když si sám něco takového představím, jsme si jistý, že bych mobil spíše zneužíval, než využíval. Mobily zkrátka do školy nepatří a uvědomují si to i ostatní země.

Ve světě už na to přicházejí

Třeba ve Francii, Portugalsku, Nizozemí nebo Velké Británii postupně přistupují k zákazu mobilních telefonů na základních školách. Jmenovat lze třeba ještě Izrael, Nový Zéland a několik států ve Spojených státech amerických. A jaké jsou zkušenosti z těchto zemí? Pozitivní. Děti dosahují lepších výsledků ve studiu a zase se společně baví. Když se dnes podíváte do třídy, kde jsou o přestávce povoleny mobilní telefony, žáci se dívají na displeje a nebaví se mezi sebou. Bohužel.

Jiří Čunek mobily ve Vsetíně zakáže

Na nic nečeká, dít se tak bude již příští školní rok. Pro ředitele škol současný starosta Vsetína uspořádal přednášku neurologa Martina Stránského. Ten představil výsledky srovnávacích studií a potvrdil celosvětový trend. V odůvodněných případech samozřejmě děti telefon mít mohou. Půjde však ale podle Čunka jen o výjimku z pravidla.

Zdroje info: Autor, https://skav.cz/wp-content/uploads/2019/01/Stanovisko-ČŠI-k-regulaci-mobilních-telefonů-ve-školách-16.1.2019-RP.pdfhttps://www.researchgate.net/publication/323393527_Comprehensive_Study_on_Negative_Effects_of_Mobile_Phone_Smart_Phone_on_Human_Health,  https://blog.idnes.cz/jiricunek/mobily-do-skoly-nepatri-a-stat-by-to-mel-zajistit.Bg24060117

Starosta Vsetína Jiří Čunek: Autor Chmee2: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Jiří_Čunek2.jpg

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.