Češi se ještě nikdy nedožívali delšího věku

stáří

Budeme tu stále déle, alespoň tak to ukazují data Českého statistického úřadu o průměrném věku dožití. Ten už se dostává na úctyhodná čísla. Má to samozřejmě své nevyhnutelné důsledky, třeba ty, které se týkají odchodu do důchodu.

Ženy a muži

Průměrný věk dožití se pochopitelně liší u žen i mužů. Odhadovaný průměrný věk dožití ženy se zvýšil z 82,01 na 82,78, u mužů zase ze 76,15 na 76,89. Průměrný věk se již druhým rokem po covidové pandemii zvyšuje.

Český statistický úřad v tom má jasno, lidem se dostává stále lepší lékařská péče, za svoje pevné zdraví vděčí mnoha špičkovým lékařským kapacitám. Lhostejná není lidem v poslední době ani strava. Jak se podle všeho zdá, Češi žijí zdravěji.

dožití

Foto: Pixabay

Srovnání s minulostí

Před padesáti lety tomu bylo jinak. Dožití u mužů se očekávalo kolem 66,5 roku, u žen 73,7 roku. Věk lidí se neustále sleduje a vyhodnocuje, i proto, aby mohl přinést nové poznatky ve vztahu k věku, kdy lidé budou odcházet do penze. Nyní je věk zastropován na 65 let. Vláda by však tuto hranici nejraději posunula ještě o trochu výše. A data jí dávají za pravdu.

Stráví lidé v důchodu alespoň čtvrtinu svého zaslouženého života? A kam až bude možné hranici posunout? Je samozřejmě brát v potaz i to, že dožití nemusí nutně znamenat dobrý zdravotní stav a schopnost pracovat. Lidé ve vysokém věku mohou nakonec odcházet do důchodu pozdě, frustrovaní, vyčerpaní anebo nemocní. Nastavení správné věkové hranice není a nikdy nebude snadné.

Zdroje informací: https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-nova-data-cesi-se-dozivaji-nejvyssiho-veku-v-historii-40474616

https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/541436-prehled-v-techto-obcich-se-cesi-dozivaji-nejvyssiho-veku-rozdily-jsou-velke

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.