Zákaz domácích úkolů v Polsku: Nesmysl, který možná přijde i k nám

Domácí úkol

Co máte za domácí úkol? Tradiční otázka rodiče na dítě, které přijde domů ze školy. V Polsku ji už rodiče pokládat nebudou. Domácí úkoly totiž zmizí. Polská ministryně školství Barbara Nowacká oznámila tuto novinku minulý týden. Situaci ještě okomentovala tím, že by zákaz měl platit i pro střední školy. Čím polská ministryně argumentovala a měl by onen zákaz fungovat také u nás? Na obě otázky odpovíme v následujících řádcích. Rozhodně si ale neodpustím i svůj komentář. Pohled učitele z praxe je možná rozdílný než ten, který mají rodiče.

Děti musí mít dostatek odpočinku

Přesně tímto polská ministryně argumentovala. Už před Vánoci chtěla po učitelích, aby dětem nedávali úkoly. Volno totiž mají děti k tomu, aby si skutečně odpočinuly. V tomto má nejspíše politička pravdu, nicméně o domácích úkolech je třeba přemýšlet mnohem komplexněji. Centrální zákaz je naprostý nesmysl.

Někdy jsou úkoly nezbytné

Představa, že by měli učitelé u nás zakázáno přidělování domácích úkolů, mě docela děsí. Upřímně, za svých téměř 20 let praxe jsem jich na druhém stupni dal minimum, ale myslím, že děti dostaly úkol vždy účelně. Domácí úkoly podle mého názoru dávají v přiměřené míře smysl na prvním stupni základní školy. Pokud vyloženě paní učitelky nedávají dětem na prázdniny prázdninové deníky, které stejně nakonec píší rodiče. Podobné nesmysly by se skutečně měly zakázat. Vždyť děti si mají odnést z prázdnin především zážitky a odpočinout si. Domácí úkoly slouží k upevnění učiva. Na druhém stupni by se podle mého názoru měly dávat maximálně přiměřeně. Přesto je nesmysl domácí úkoly centrálně zakázat. Je prostě na každém učiteli, jak k nim přistupuje. Můžeme jen doufat, že striktně nic podobného nenařídí. Ostatně už některé experimenty ve výuce stojí za to.

Zeštíhlení osnov o 20 %

Přesně k tomu by mělo v Polsku dojít také. Učiva tedy razantně ubude. Popravdě řečeno, revizi by si zasloužil i náš rámcový vzdělávací program. Ubírat učiva se razantně nemusí, nicméně některé věci už by se učit také nemusely. Tím ale rozhodně neříkám, že by se měly snižovat nároky kladené na žáky, k čemuž ale bohužel často dochází. Tlak na školy je často bohužel extrémní. Moc je nicméně v rukou rodičů.

Zdroje info: Autor, sociální síť X, https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-evropa-v-polsku-zakazou-na-zakladnich-skolach-domaci-ukoly-40458006

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.