Zájem o voličské průkazy zatím překonává minulé volby

Vlajka

Prezidentské volby, které se nezadržitelně blíží, znamenají často i nezbytné přípravy, nejen organizátorů, ale i voličů. Lidé více sledují diskuze budoucích možných prezidentů a připravují se na svoji volbu. Lidem přišly volební lístky přímo do schránky, pokud ne, dostanou je přímo ve volebních místnostech. Někteří si potom žádají o tzv. voličské průkazy, které jim umožní možnost volit mimo jejich obec. Zájem o ně je oproti předchozím letům dokonce podstatně vyšší.

Zájem nejen v Děčíně

Příkladem je město Děčín, kde radnice vydala do úterního rána na 700 voličských průkazů, což je výrazně více než v případě minulých prezidentských voleb. Podobnou zkušenost mají i v dalších městech, například v Jablonci nad Nisou nebo v Opavě. Množství vydaných voličských průkazů svědčí o velkém zájmu o prezidentské volby a lze tak očekávat účast možná až 70 procent. Otázkou je, kterému z kandidátů přinese největší štěstí. Na osobní žádost o voličský průkaz je navíc ještě malou chvíli čas a tak čísla ještě narostou.

Praha

Foto: Pixabay

Voličské průkazy i pro druhé kolo

Možnost volit budou mít lidé s největší pravděpodobností hned dvakrát, a tak si rovnou žádají o dva voličské průkazy najednou. Je to samozřejmě pro případ prakticky jistého druhého kola prezidentských voleb. První kolo se uskuteční již tento víkend, a to jak v pátek, tak v sobotu. Pokud zvolený kandidát nezíská takový počet hlasů, který by přesáhl víc než 50 procent, automaticky se bude volit prezident České republiky v druhém kole. To se bude konat o dva týdny později.

Ti, kteří si nyní o voličský průkaz pro druhé kolo nyní nezažádají, tak budou moci samozřejmě učinit i v době mezi prvním a druhým kolem.

Zdroje informací: https://eurozpravy.cz/domaci/prezidentske-volby-2023-zajem-o-prukazy-je-nekde-vyssi-nez-pred-peti-lety.7c0akr36

https://www.tyden.cz/rubriky/domaci/zajem-o-prukazy-k-volbe-prezidenta-je-nekde-vyssi-nez-pred-peti-lety_560471.html

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.