Zachránce lidí Babiš opět slibuje: Pokud bude ANO ve vládě, daně se sníží

Andrej Babiš

Expremiér Andrej Babiš má rád lidi. Prostě je to podle něj tak a chtěl by každému pomoct. Opozice vedená jeho stranou neustále útočí na vládu a její rozhodnutí. Konstruktivní opatření tak nějak nepřicházejí. Nyní kritizuje expremiér na sociální síti X současného premiéra Fialu v tom, že lhal. Tvrdil, že se nebudou zvyšovat daně. Opak se nyní stává pravdou. To má Andrej Babiš sice pravdu, nicméně koncepční řešení jiného typu tak nějak nenabízí. Opět pouze slibuje, že pokud ANO vyhraje volby, daně opět sníží. Takovýchto výkřiků už tady bylo. Jak je dokáže snížit? Na úkor nás všech?

Neskutečné zadlužování země v minulých letech

Buďme konkrétnější. Čísla uvádí přímo Ministerstvo financí České republiky. Na konci roku 2019 činil státní dluh 1,6 bilionu korun. Na konci roku 2021 se už jednalo o 2,5 bilionu korun. Zadlužovali jsme se tedy rekordním tempem. Jasně, minulá vláda hovořila o mimořádném zatížení kvůli covidu. Náklady na pomoc státu s touto nemocí ale tvořily podle Ministerstva financí pouze méně než polovinu dluhu, za roky 202 a 2021 konkrétně 351 miliard korun. Když budeme porovnávat směrem k HDP, dluh za poslední dva roky zdvihů z 28,5 % na skoro 41 %. Asi takto se šetřilo.

Proč se nepřišlo za minulé vlády k důchodové reformě?

Těžko říct, nejspíše z toho důvodu, že se prostě vláda nechtěla pouštět do akcí, které by byly nepopulární. Naopak se rozdávaly jednorázové částky. Takovéto řešení bylo naprosto nekoncepční se vším všudy. Rozhodně nelze říct, že aktuální řešení důchodů včetně hádek týkajících se toho předčasného je ideální, nicméně alespoň něco se děje. Dříve tomu tak bohužel nebylo.

V politice se lhalo a lže, bohužel

V minulosti tomu nebylo jinak. I u Andreje Babiše jsme slyšeli spousty předvolebních slibů. Jak se šetřilo? Postavením polní nemocnice, ve které nikdy nebyli pacienti? Andrej Babiš chtěl řídit stát jako firmu, nicméně ono se tak trochu hodně rozhazovalo. Instagramová královna Alena Schillerová může být jasným dokladem arogance moci. Peníze za její instagramové fotografie jsou kde? Těžko říct, tyto fotky jsme nejspíše zaplatili my. Nyní se lže také, otázku zůstává, zdali je to skutečně nutné. Tak jako tak se vláda alespoň na oko snaží šetřit, ač nejspíše na špatných místech. Ta minulá do toho dle mého názoru prostě nešla ani na oko.

Zdroje info: Autor, sociální síť X, https://www.mfcr.cz/cs/ministerstvo/media/tiskove-zpravy/2022/cesko-ma-za-sebou-dva-roky-extremniho-za-44212, https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-politika-je-bezny-clovek-schopen-utratit-2-miliony-za-fotky-s-pavem-ptaji-se-politici-186952, https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-balicek-zvysi-odvody-vsem-nejvic-zamestnancum-40446824

Expremiér Andrej Babiš: Náhledové foto  Úřad vlády České republiky

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.