Z Ukrajiny nejspíše uprchnou miliony lidí. Prostě se uskromníme

Uprchlíci

Válka na Ukrajině je více než strašná. Na obyčejné lidi nikdo z ruských státníků nemyslí. Ti se pochopitelně snaží dostat ze země pryč do bezpečí. Tedy mimo mužů, již jsou verbováni k obraně vlasti. Celá Evropa je v tomto ohledu velmi solidární a dokázala se semknout. Uprchlická vlna totiž čeká hned několik států. Doposud z Ukrajiny uteklo více než 300 000 lidí, očekávají se ale i 4 miliony. Na tuto skutečnost se musíme připravit a vše zvládnout.

Kolik bude starost o uprchlíky stát?

Aktuálně plánuje Česká republika přijmout nějakých 5000 lidí. Náklady na ně jsou vypočítány na nějakých 1,5 miliardy korun. Desetitisíce uprchlíků podle ministra Rakušana vyjde na 15 až 20 miliard korun. Jestliže bude migrační vlna vyšší, což se bohužel předpokládá, pomůže s financováním Evropská unie. S ministry vnitra členských zemí situaci probírala eurokomisařka pro vnitřní věci Ylva Johanssonová. Ta navrhla aktivaci nouzového plánu usnadňujícího pohyb uprchlíků po EU.

Musíme pomoct

Jednoznačně. To, co se děje na Ukrajině, je zcela bezprecedentní. Co se týká samotných uprchlíků, jedná se především o děti a ženy, muži museli pochopitelně na Ukrajině zůstat a bránit svou zemi. Eurokomisařka pro vnitřní věci Ylva Johanssonová se ostatně vyjádřila vcelku jednoznačně. Konkrétně řekla následující: „Myslím, že je pravý čas na její využití, protože by poskytla uprchlíkům dostatečnou ochranu a také možnost dostat se do EU.“

Další finanční nároky a požadavky na bezpečnost

Své dodal také ministr Rakušan. Pro iDnes se vyjádřil takto: „V první fázi, kdy se bavíme o jednotkách tisíc (uprchlíků), to zvládáme celkem jednoduše. V těch dalších fázích to bude čím dál složitější.“  Solidarita Čechů je obrovská a Ukrajinci jsou u nás vítáni. Jinak se také zástupci vlád unie shodli na poskytnutí humanitární pomoci Ukrajině.

Zdroje info: https://www.idnes.cz, novinky.cz

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.