Vyžene nás delta mutace z kanceláří zpátky na home-office?

01_homeoffice

V České republice se po rozvolnění koronavirových opatření začínají i firmy vracet ke standardnímu modelu fungování a home-office pro zaměstnance se stává stále méně častou věcí, byť některé společnosti jej využívají i nadále. Otázkou je, zda tento trend vydrží i na podzim, kdy se očekává opětovný nárůst nakažených. Pro inspiraci se můžeme podívat do Spojených států, kde delta mutace nutí manažery návrat do kanceláří minimálně pozdržet, možná odsunout na neurčito.

Tažení delta varianty

Vzhledem k tomu, že vysoce nakažlivá varianta covidu-19 známá jako delta se šíří po celých USA, začaly mnohé americké společnosti, Apple, Alphabetu (Google), Lyftu nebo Uberu, vyhlašovat povinné očkování pro zaměstnance a oddalovat plány na návrat do kanceláře. Situace se liší firmu od firmy a top manažeři nemají jednotný názor, obecně ale platí, že časový plán návratu zaměstnanců se ve většině případů nějakým způsobem upravuje.

Asi třetina velkých společností, které se zúčastnily průzkumu televize CNBC povoluje návrat do práce pouze očkovaným zaměstnancům. Mnohé firmy zase očkování svých pracovníků podporují finančními bonusy, speciálním volnem apod. Ve všech státech USA lze totiž pozorovat vysokou míru hospitalizací a úmrtí mezi neočkovanými Američany.

02_homeoffice

Foto: Pixabay

Roušky nikam neodejdou

I firmy, které jsou opatrnější v nařizování povinného očkování, jsou většinou poměrně striktní co se týče nošení roušek či respirátorů. Pro neočkované se jedná prakticky vždy o povinnost, v některých případech jsou třeba i pro očkované. Suma sumárum, zdá se, že delta varianta koronaviru zhatí plány na návrat do práce v původním, před-pandemickém smyslu.

Otázkou je, do jaké míry se něco podobného stane u nás. Obecně ale platí, že situace v ČR kopíruje situaci jinde a není nepravděpodobné, že i my na podzim zažijeme nástup delty, byť „velký“ lockdown již asi nezažijeme. Jak to ovlivní naše chození nebo nechození do práce?

Náhledové foto: Pixabay

 

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.