Vysoké teploty v Indii znamenají více spáleného uhlí

Indie

Indie letos překonala Čínu a stala se nejlidnatější zemí světa. Ekonomicky však na svého asijského rivala i západní svět výrazně ztrácí. K tomu, aby společně s růstem počtu obyvatel stoupala i životní úroveň Indů je však třeba ohromné množství energie. Indie jí ze dvou třetin vyrábí v uhelných elektrárnách, v současné době je díky tomu Indie třetím největším producentem skleníkových plynů v přepočtu na obyvatele na světě. V první polovině tohoto roku spotřeba uhlí v Indii navíc ještě vzrostla.

Indie a rekordní horka

Indii trápí v poslední době neúnosná vedra. Extrémní teploty zvyšují v Indii především spotřebu uhlí. Teploty tam dosahují až k rekordním číslům kolem 49 stupňů. Spotřeba elektřiny je v důsledku velkých veder na maximu. Indie se zavázala k uhlíkové neutralitě od roku 2070, v současné době však spotřeba uhlí v této zemi roste což přispívá ke globální klimatické změně. Právě Indie bude podle všeho jednou z nejvíce a nejdříve postižených zemí.

Indie

Foto: Pixabay

Indie a klimatická změna

Pracovní podmínky jsou v zemích jako je Indie, již nyní téměř nesnesitelné. Právě lidé dolující uhlí v povrchových dolech trpí nejvíce. Fyzická práce při teplotách okolo 50 stupňů je již životu nebezpečná a tyto podmínky budou v Indii stále častější. Jako řada jiných zemí je tak i Indie v pasti. Na jednu stranu si uvědomuje potřebu zpomalit klimatickou změnu, což je v jejím bytostném zájmu, na druhou stranu potřebuje uhlí ke zvýšení své životní úrovně. Indie musí do roku 2070 investovat do transformace své ekonomiky 279 bilionů korun.

Indický plán počítá především s masivním nasazením solární i větrné energie a stavět chce i nové jaderné zdroje. V tuto chvíli je ale problém s horkem a rostoucí počet obyvatel akutnějším problémem, který může Indie bohužel vyřešit jen prostřednictvím uhlí.

Zdroje informací: https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/indie-elektrina-teploty-horko-vedro-uhli-klima.A230529_165508_eko-zahranicni_jla

https://ct24.ceskatelevize.cz/svet/3394726-indie-se-snazi-omezovat-emise-zeme-je-pritom-silne-zavisla-na-uhli-ve-hre-jsou-miliony

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.