Vysoká inflace – vysoké zvýšení penzí

01_duchod

Starobní, ale i další důchodci si od června polepší. Zvýší se jim totiž penze. Vysoká inflace totiž ovlivní výpočet zvýšení starobních, invalidních i pozůstalostních penzí. Jen starobních důchodců je pak u nás 2,38 milionu. O kolik si tyto osoby polepší? A pokryje to inflaci?

Mimořádná inflace, mimořádné navýšení

Průměrný starobní důchod by se od června měl kvůli vysoké inflaci zvýšit. Mimořádná inflace ovlivní i výpočty důchodů. Průměrná starobní penze by se měla zvýšit o 1017 korun měsíčně. Zásluhová část důchodu by se každému měla zvýšit o 8,2 %. Nezáleží na tom, zda jde o penzi starobní, invalidní nebo pozůstalostní. Takové zvýšení v důsledku rekordní inflace, kterou naše republika nepamatuje od léta roku 1998, potvrdil na tiskové konferenci také ministr práce a sociálních věcí Marián Jurečka (KDU-ČSL).

Zvýšení podle zákona

Nejde však o zvýšení, které by plánovala či sama uskutečňovala vláda. Jde o automatické zvýšení penzí, které vyplývá ze zákonné úpravy. Konkrétně ze zákona o důchodovém pojištění. Tento předpis stanoví, že k mimořádnému přidání na penzích dochází pátý měsíc po měsíci, v němž zvyšování cen za určité období překročí hranici pěti procent. Jinými slovy, pátý měsíc po měsíci, v němž je inflace vyšší než 5 %, je měsícem mimořádného zvýšení penzí.

Jak se důchody zvýší

Jak dochází k mimořádnému zvýšení penzí v závislosti na vysoké inflaci? Upravuje se zásluhová část důchodů. Jde o takzvanou procentní výměru, které se odvíjí od výše pojištění, tedy minulých výdělků pojištěnce – důchodce. Tato procentní výměra či zásluhová část se dle zákonné úpravy navyšuje o tolik procent, o kolik se od loňského července navýšily spotřebitelské ceny – tedy o inflaci. Když jsou dané zákonné podmínky naplněny, vláda musí nařízením rozhodnout o mimořádné valorizaci do padesáti dní.

Zdroj:    https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-zivot-v-cesku-prumerny-duchod-vzroste-od-cervna-kvuli-inflaci-o-1017-kc-188394#utm_content=ribbonnews&utm_term=d%C5%AFchod&utm_medium=hint&utm_source=search.seznam.cz
Náhledové foto – Pixabay

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.