Vysněnou práci si mileniálové představují všelijak. Šéf Applu si myslí své

O generaci mileniálů kolují po světě mnohé vtipné historky. A je na nich něco pravdy? Pokud stále ještě pochybujete, máme pro vás rozhovor, který si pro všechny absolventy Tulane University v New Orleans připravil Tim Cook. Pokud vám tohle jméno nic neříká, pak byste měli vědět, že šéfuje technologickému gigantu – společnosti Apple.

Celý jeho proslov se točil okolo jednoho známého přísloví – možná jste ho už také slyšeli. Jeho autor je naštěstí neznámý. Ano, naštěstí, protože jinak by mu už nejspíš mnoho lidí – jak to jen říct kulantně – provedlo něco nepěkného. A o jakém přísloví mluvíme?  „Najděte si takovou práci, která vás bude opravdu bavit, a už nikdy v životě nebudete muset pracovat.“ Zní to až příliš optimisticky na to, aby to byla pravda? Tim Cook s tím rozhodně souhlasí.

Berlička pro neschopné

Možná se i vy tímhle příslovím utěšujete. Stále měníte práci, na každém místě vydržíte jen pár měsíců a pořád něco „hledáte.“ Pořád máte dojem ,že to „ještě není ono a může být lépe.“ Ať chcete nebo ne, dostali jste se nejspíš po vliv právě tohoto rčení.

Pronájem kanceláře

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Bylo by totiž chybou představovat si svou práci snů jako dlooooohou a opravdu nikdy nekončící dovolenou. Ono koneckonců slovo „práce“ má svůj zavedený význam, že ano. Ovšem podle Cooka si to mileniálové mnohdy nemyslí (a rozhodně nejsou sami, bývají však nejvíce vidět). Pokud se totiž podíváte na statistiky, zjistíte, že mladí lidé často mění práci doslova jako ponožky. Věrnost jednomu zaměstnavateli ji nic neříká a leckdy nejsou důvodem pro změnu ani nejrůznější nabízené výhody. Je to zkrátka ono „něco.“ Takže i kdyby se původní zaměstnavatel přetrhnul ve výhodách a bonusech, tyhle mladé sebevědomé jedince zkrátka neuspokojí. A právě toho si všiml i Cook a Apple. Rozhodl se proto právě těmto lidem promluvit do duše.

Co řekl Tim Cook mileniálům

„Existuje rčení, které říká, že když děláte to, co milujete, už nikdy, ani jeden jediný den svého života, nebudete pracovat. V Applu jsem zjistil, že je to kravina,“ nebral si Cook před přítomnými studenty servítky. Ale nešlo jen o planá slova bez kontextu, vzápětí přidal i své osobní zkušenosti.

„Protože když najdete to, co opravdu milujete, budete nakonec pracovat mnohem víc. Víc, než jste si kdy předtím dokázali představit. Pouze vám nástroje ve vašich dlaních budou připadat lehčí,“ osvětlil šéf Applu vzápětí. Pokora, vděčnost a péče – přesně v tomto duchu se nesla jeho další slova. Zmínil i rodinu a nabádal studenty, aby nikdy ani na malý okamžik nezapomněli na to, odkud pocházejí. A nezapomněl ani na velké výzvy, kterých by se prý rozhodně neměli bát.

„Neztrácejte čas problémy, které už někdo vyřešil před vámi. Nikdy se také nespokojte s tím, co říkají jiní o praktičnosti věci. Mnohem lepší bude, když pošlete svou vlastní loď na rozbouřené moře,“  zakončil svůj proslov Cook.

Náš tip: Celý proslov najdete na YouTube (samozřejmě v angličtině). Stačí si najít video s názvem Apple CEO Tim Cook keynote speech from Tulane University Commencement 2019 od Tulane University.

A co si z celého proslovu vzít?

Překvapivě mnoho. Proslov Tima Cooka k absolventům Tulane University totiž může mnohé přinést i nám. Máte svou práci rádi, ale přesto se domů stále vracíte unavení a vyčerpaní? Neznamená to, že jste nedostali svou práci snů, leckdy to může být i naopak. Není to důvod ke změně zaměstnání, spíš k zamyšlení se nad svým volným a pracovním časem, nebo nad organizačními schopnostmi (ne nutně vašimi). Každopádně platí, že podobného místa se vždy vzdáváme jen v okamžiku, kdy to opravdu nejde jinak. Myslíme si totiž, že přesně tohle Tim Cook svými slovy myslel.

Zdroj náhledového obrázku: commons.wikimedia.org

Mít peníze je hezké. Orientovat se v této oblasti ještě důležitější. Pokusím se vám svými články pomoci.