Výroba solárních panelů zdražuje stříbro a odčerpává zásoby

solární panely

Stále se zvyšující výroba solárních panelů znamená rostoucí poptávku po prvcích a materiálech jako je křemík nebo stříbro. Právě na něm z velké části závisí účinnost solárních panelů. Kromě šance pro investory to ale také znamená stále reálnější riziko nedostatečných kapacit tohoto vzácného kovu.

Stříbro a solární panely

Vlastnosti stříbra, především pak jeho vysoká elektrická vodivost, z něj činí ideální kov pro použití ve fotovoltaických panelech. Na rozdíl od některých jiných kovů se navíc obsah stříbra v panelech moderního typu zvyšuje. Jeho spotřeba proto narůstá stále rychleji a rychleji. Energetika nyní spotřebovává asi devět procent celkové roční spotřeby stříbra. Ještě před necelými deseti lety to bylo pět procent a je proto zřejmé, že nárůst spotřeby je skutečně významný.

Těžba a výroba stříbra však zůstává na stále stejných hodnotách. Důvodem jsou jednak konečné zásoby stříbra, ale také nízká ziskovost nových dolů a zdlouhavé procesy při jejich schvalování a otevírání. V případě, že by poptávka po stříbru rostla vysokým tempem, není vyloučené v roce 2050 stříbro na trhu zcela dojde. V současné době navíc neexistují alternativy, které by byly srovnatelně účinné. Jednou z nich je galvanicky pokovaná měď.

solární panely

Foto: Pixabay

Víra v technický pokrok

Zástupci energetického průmyslu věří, že čas rozvoje alternativních materiálů přijde teprve ve chvíli, kdy cena stříbra naroste natolik, že firmy budou nuceny výrobu panelů zlevnit. Již v současné době dosahuje cena stříbra několikanásobku hodnoty běžné v době před pandemií covidu 19. Typická cena za unci stříbra je nyní 22–23 dolarů. Za jeho hraniční hodnotu je považováno 30 dolarů za unci.

Největší prostředky na výzkum náhražek stříbra nyní vydávají čínské firmy. Není to nic překvapivého, neboť právě Čína je největším světovým producentem solárních panelů.

Zdroje informací: https://www.solarninovinky.cz/stribro-jako-netradicni-duvod-zdrazeni-fotovoltaickych-panelu/

https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/solarni-panely-stribro-fotovoltaika-cena-poptavka-trh.A230703_151937_eko-zahranicni_jla

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.