Výpověď neočkovaným: Tabu, které se zřejmě i u nás stává realitou

Vakcína

Tak jsme to dopracovali do poměrně zajímavé fáze. Začínají se pomalu objevovat lidé, kteří hovoří o tom, že je zaměstnavatel vyštípal z firmy skrze jejich postoj k vakcinaci. Jinými slovy, nejsou očkovaní proti onemocnění Covid-19, tak mají smůlu. V zahraničí se bohužel jedná o vcelku běžnou praxi, tedy konkrétně v případě velkých firem.

Očkujte se, nebo nesmíte do práce

I takto lze situaci bez problémů označit. Třeba Google, Walmart nebo také Disney a jiné velké firmy zaměstnávající miliony lidí nařidily svým zaměstnancům, aby se očkovali. Jinak mají smůlu a do práce se nepodívají. U nás je ale situace poněkud jiná. Právní řád toto zřejmě neumožňuje. Platí ale známé úsloví. Kdo chce psa bít, ten si hůl vždycky najde.

Očkování není ze zákona povinné

Kdyby tomu tak bylo, situace by se stala jasnou. Zaměstnanci by neměli šanci očkování uniknout. Nyní může zaměstnavatel požadovat potvrzení o bezinfekčnosti, jímž nemusí být nezbytně očkování. Prokázat se lze také prodělaným onemocněním nebo validním testem.

V praxi to může vypadat jinak

Je to tak. Několik osob, které nechtějí být pochopitelně jmenovány, nám potvrdilo, že zaměstnavatel na ně z hlediska očkování tlačí. Vytýkací dopisy týkající se bezpečnosti práce nejsou výjimkou. Najít si ale může cokoli jiného. Pokud má navíc na danou pozici adekvátní náhradu, nemusí pro něj být prakticky co řešit. Při dnešním nedostatku lidí je ale i toto otázkou.   

Zdroj info: https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/441731-firmy-se-snazi-primet-lidi-k-vakcinaci-neockovanym-muze-hrozit-vyhazov

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.