Vyplatí se firmám investice do headhuntingu?

nábor

Nedostatek pracovních sil je problém, se kterým se potýká celá řada oborů. Firmám chybí pracovníci na nejrůznější pozice. Pro většinu profesí si firmy vystačí s činností vlastního HR oddělení, případně s nějakou reklamní kampaní. Jsou ale pozice, u kterých nelze na tyto tradiční způsoby spoléhat. V takovém případě přichází ke slovu tzv. headhunting. O co jde? A vyplatí se firmám do tohoto nadstandardního nástroje investovat?

Co je headhunting?

V doslovném překladu znamená headhunting „lov hlav“ a headhunter potom „lovec hlav“. Jsou jistě obory, kde tento pojem odkazuje na něco jiného, v byznysovém prostředí značí někoho, kdo podle zadání firmy aktivně vyhledává potenciálního pracovníka. Headhunter musí být schopen takového člověka nalézt (nejčastěji v prostředí konkurenční firmy) a identifikovat u něj motivační faktory, které by jej mohly přesvědčit o změně zaměstnavatele.

Specializované headhuntingové společnosti se právě na takové aktivní vyhledávání specificky definovaných pracovníků orientují a podle všeho je o jejich služby zájem větší než kdykoliv předtím. A to i přesto, že jejich služby mohou společnost přijít na statisíce korun.

zaměstnanci

Foto: Pixabay

Proč firmy touží po headhunterech?

Rostoucí zájem o služby headhunterů souvisí mimo jiné i s tím, že celá řada firem mění způsob svého fungování, ať již se jedná o digitalizaci, využívání nových technologií a jejich zavádění do výrobních řetězců apod.

Není náhodou, že zájem je především o vysoce kvalifikované odborníky z technických oborů jako je IT, strojírenství, elektro apod. Navíc jsou od takových lidí vyžadovány i manažerské dovednosti. Takovéto lidi je velmi obtížné nalézt na volném pracovním trhu a je proto třeba oslovovat je aktivně a nabízet jim podmínky šité přímo na míru. Z toho důvodu se společnostem služby headhunterů rozhodně vyplatí, byť samozřejmě pouze ve specifických případech.

Headhunting je na vzestupu a sahat po něm bude asi čím dál tím víc firem.

Zdroj informací: https://www.e15.cz/byznys/za-hlavu-dostane-lovec-i-pul-milionu-poptavka-po-headhuntingu-strme-roste-1387067

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.