Výhody a nevýhody investování do nemovitostí

Bydlení

Pokud v dnešní době přemýšlíte nad tím, že byste investovali do nemovitostí, určitě dávejte nyní pozor. Rozebereme totiž na co se zaměřit, jak postupovat a zkusíme také shrnou výhody ale samozřejmě i nevýhody těchto investic. Pojďme tedy na to!

Investovat v dnešní době do nemovitostí

V situaci před koronakrizí bylo investování do nemovitostí vcelku dobrým, konzervativním nástrojem mnoha lidí. Otázka však je, zda je to nejlepší způsob, jak zhodnotit své peníze i nyní, v době, kdy ekonomika nebývale klesá. Jaké investice se vlastně lidem nabízí? Dluhopisy v dnešní době moc nevynesou a akciové trhy jsou nyní spíše nestabilní a náchylné na časté výkyvy. I proto lze uzavřít, že nemovitosti, zvláště ty v lepších lokalitách, jsou pořád vcelku dobrý investiční nástroj. Přesto je však jasné, že nic není bez riziko.

Jak to bude s cenami realit po koronakrizi

Pokud jste tedy investovali nebo plánujete investovat prostřednictvím nákupu realit, určitě je dobré zamyslet se nad budoucností vzhledem k cenám nemovitostí po odeznění bezprostřední koronavirové krize. V této situaci sice nejde vyloučit, že by realitní trh zaznamenal větší pád. Stejně tak se však lze domnívat, že by se během příštího roku mohl poměrně rychle zotavit. Pokud chcete investovat do nemovitostí s tím, že na výdělek stejně budete čekat až v horizontu několika let či více jak 10 let, určitě jsou i dnes reality stále dobrým počinem.

Jak to bude s příjmy z pronájmů

Co však lze očekávat je propad příjmů z pronájmů nemovitostí. Přitom příjem z pronajímání domů a bytů je vedle výnosu z hodnoty nemovitosti hlavním důvodem koupě realit pro investice. Právě v této době musíte počítat s tím, že může být těžší najít nájemníky za ceny, které by vám vyhovovaly, možná budete muset jít s výší nájemného dolů. Dále se také může stát, v návaznosti na kondici naší ekonomiky, že nájemníci častěji nebudou mít na nájem a budou v prodlení. Velký problém pro majitele nemovitostí, zejména v Praze, může být také masivní odliv turistů z center měst.

 

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.