Výdejní okénko a rozvozy jako řešení nouzového stavu

Pivo

Restaurace a hospody se k nouzovému stavu postavily skutečně originálním způsobem. Je jasné, že nechtějí přijít o zisky. Vždyť v momentu zavření a absenci hostů nevydělají vůbec nic. Svůj byznys ale pochopitelně ukončit nehodlají. Jednak mají nakoupené zásoby a jednak pochopitelně chtějí nějaké peníze vydělat, aby majitelé měli z čeho žít. Nouzový stav jim skutečně nepřidá.

Výdejní okénko pro všechny zájemce

Jakousi první alternativou restauračních zařízení a hospod je zřízení výdejního okénka. Nápoje, potažmo některé pokrmy se vydávají takto a hosté si nakupují to, co potřebují. Pochopitelně ale přichází vysoké riziko, že budou nakaženi. U mnohých hospod byly k vidění hloučky lidí, kteří si dopřávali to, co by standardně dostali v interiéru konkrétního zařízení. Popravdě řečeno, lidé by měli být soudní a obejít se bez piva nebo jiných alkoholických nápojů, které jsou v restauracích prodávány. Nakoupit si lze cokoli i na doma a nepít na veřejnosti.

Rozvozy jídel

Restaurace na situaci reagovaly mimo jiné také tím, že posílili rozvozy pokrmů přímo do domácnosti nebo různých firem. I tato cesta je poměrně zajímavá. Rozhodně by konkrétní provozovatel restaurace měl dbát na to, aby byli zaměstnanci rozvážející jídlo zdraví. V opačném případě se pochopitelně stávají roznašeči, což by zrovna optimální určitě nebylo. Jinak je třeba také počítat s tím, že závoz má hned několik zastávek a na každé z nich může čekat potenciální riziko nakažení koronavirem.

Karanténa tomuto udělá přítrž

Stát uvažuje o tom, že vznikne karanténa vztahující se kompletně na celou Českou republiku. To by znamenalo ještě větší omezení pohybu a shromažďování se. I dvě zmiňované alternativy hostinských zařízení by byly zlikvidovány. Otázkou zůstává, jak bude karanténa vypadat. Na to si ale budeme muset počkat.

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.