bookkeeper-1016299_640

Elektronické faktury a připravenost českých firem

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Vláda České republiky každým rokem připravuje nespočet novinek, kterými hodlá ulehčit život běžným občanům této země. Mezi nimi se pak samozřejmě nachází také elektronické faktury, které umožňují přímý import položek daňového dokladu do účetního systému. Jaké jsou nesporné výhody této inovace a jak se na ni připravily tuzemské firmy? Zájem o ni je totiž výrazně nižší, než se původně očekávalo.

Časová úspora i omezení chybovosti

Hlavní benefity spojené s přítomností elektronických faktur nelze zpochybnit. Díky novému systému by mělo dojít k časové úspoře, takže firmy mají možnost využít ušetřené zdroje jiným, produktivnějším způsobem. Ve prospěch e-faktur hovoří i omezení chybovosti, kterou přináší ruční přepisování faktur. Faktury je možné posílat i přijímat prostřednictvím moderních účetních systémů s využitím elektronické výměny dat ve formátu ISDOCX.

Důvody, proč lidé elektronické faktury příliš nevyužívají

Zdroj fotografie: Pixabay.com

V příštím roce budou muset všechny instituce státní a veřejné správy využívat elektronických faktur povinně. Firmy však podle odborníků přistoupí k postupnému přecházení na tento systém. V současné době jej totiž využívají jen čtyři procenta firem v rámci celé České republiky. Proč je číslo tak ohromně nízké?

Podle společnosti Solitea, která dodává účetní a fakturační systémy, může mít na nízký zájem veřejnosti vliv prostý fakt, že o přítomnosti elektronických faktur v mnoha případech vůbec neví. Její představitelé zároveň dodávají, že k rozšíření systému dopomůže poskytování srozumitelnějších informací a vyzdvihnutí všech benefitů. Dále pak může hrát roli také skutečnost, že se lidé v naší zemi bojí novinek a málokdy vítají změny z hlediska věcí, které celý život činily jinak.

Rád se s Vámi podělím o své poznatky ze světa financí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *