Výběr z bankomatu v zahraničí zdarma: Pozor, aby se vám neprodražil

bankomat

Vedení běžného účtu u banky je dnes už prakticky samozřejmostí. Stejně tak i mnozí mají možné výběry z bankomatů zdarma. Avšak pozor na to, že v zahraničí si může provozovatel bankomatu účtovat i peníze navíc.

Dilema nejednoho cestovatele, jak v zahraničí vybrat hotovost, aby se ve finále výběr neprodražil. Jak vybírat, aby se váš rodinný rozpočet neprohnul díky drahým poplatkům?

Poplatky účtované třetí stranou

Řada klientů má za to, že když banka garantuje výběry zdarma z bankomatů v zahraničí, tak je to opravdu bez jakéhokoli poplatku. Jenže skutečnost je jaksi jiná. Je třeba si v tomto případě zkrátka pořádně přečíst propagační materiály a ceník konkrétní banky. Při pozorném čtení narazíte na patrný dovětek ve znění, že se výběr z bankomatu zdarma nevztahuje na poplatky účtované třetími stranami při výběru v zahraničí. Jedná se o něco, co zkrátka banka nemůže ovlivnit.

Nicméně o výši poplatku musí provozovatel informovat na obrazovce bankomatu, a to ještě před potvrzením výběru. Pakliže s poplatkem nesouhlasíte, máte tak možnost výběr z bankomatu zrušit či využít služeb jiného provozovatele.

Na co si dát pozor

Než vyrazíte do zahraničí, tak si ověřte podmínky u své banky. Dejte si pozor na jiné poplatky, které účtuje banka nebo jiný provozovatel bankomatu. Vzhledem k tomu, že bankomat by měl na tento poplatek upozornit a vy byste ho měli předem schválit, tak je třeba pozorně číst i zobrazované informace. Pozor na unáhlenost při výběru za účelem získat hotovost co nejrychleji.

Bankomaty nabízející 2 možnosti

Některé bankomaty vám automaticky nabídnou 2 možnosti. První z nich je přepočet částky vaší bankou. Druhou možností je tzv. Dynamic Currency Conversation (dynamický převod měny). Jde o službu, která vám ukáže, kolik peněz v českých korunách bude strženo z vašeho účtu. Ano, intuitivně si většina zvolí tuto možnost. Jenže pozor na to, že tento kurz bývá ve většině případů nevýhodný. Vyberte si první možnost s tím, že vám měnu přepočítá vaše česká banka, což vám vyjde výhodněji.

Taktéž v případě platebního terminálu. Pokud vám nabídne, zda chcete uskutečnit platbu v místní měně či již přepočtenou na koruny, tak vyberte platbu v cizí měně. Směnný přepočet provede tuzemská banka, a to ve většině případů za lepších podmínek.

Zdroj: https://www.idnes.cz/finance/banky-a-sporeni/platebni-karta-vyber-v-zahranici.A240313_124219_sporeni_frp

https://www.porovnej24.cz/clanky/vyber-bankomatu-zahranici-aby-vas-vyslo-nejlevneji

Náhledové foto: Pixabay