Voda zatím nezdražovala, to se změní. Jak to bude u vás?

kohoutek

V době všeobecného zdražování byla jen otázka času, kdy se rostoucí ceny plynu, elektřiny a mnoha dalších komodit propíšou i do cen vody. Od příštího roku nás tak čeká i zdražování vodného a stočného. Jak bude vypadat v našich největších městech?

Praha

Pražské vodovody a kanalizace se netají tím, že zdražení od ledna přijde. Bude sice třeba ještě souhlasu Rady hlavního města Prahy, ale Pražané se zdražením mohou jednoznačně počítat. Plán počítá v případě našeho největšího města s růstem cen o 18,5 procenta. Jinými slovy, zatímco dosud stál kubík 180,13 Kč, nyní to bude 127 Kč.

Brno

Zdražení čeká i obyvatele jihomoravské metropole. V případě Brna by mělo jít o navýšení cen o 17,1 procenta s tím, že nová cena by měla činit 102 Kč za kubík. I v tomto případě je na vině inflace, především segment energií. Aby úřady Brňany na zdražení lépe připravily, vypočítávají, že domácnost s průměrnou spotřebou pocítí zdražení asi o 48 Kč za měsíc na osobu.

voda

Foto: Pixabay

Ostrava

Severomoravské vodovody a kanalizace budou zvyšovat ceny vodného a stočného ještě více, než ty v Praze a v Brně. Navýšení cen bude na úrovni 24,27 Kč, což vytvoří cenu 118,52 Kč. Se stejnou cenou mohou počítat samozřejmě i obyvatelé okolních měst a obcí, kterým zajišťuje dodávky vody stejný dodavatel.

Plzeň

V západočeské metropoli bude situace se zdražováním vodného a stočného trochu složitější. Zdražení bude mít totiž dvě úrovně. Pro Plzeň-město by se ceny v roce 2023 neměly vůbec měnit, pro lokality jako je Plzeň-sever nebo Starý Plzenec budou ceny růst, konkrétní cenové hladiny ještě ale nebyly definitivně stanoveny. Předběžně by mělo jít o 128,19 Kč za kubík pro Plzeň-Sever a 109,45 pro Starý Plzenec.

Olomouc

V Olomouci bude činit navýšení pro rok 2023 13,1 procenta, nová cena za kubík tak bude činit 97,41 Kč za kubík. Roční nárůst výdajů na vodu pro průměrnou rodinu v Olomouci tak bude činit asi 1740 Kč.

Zdroje informací: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-firmy-prehledne-jak-zdrazi-vodne-a-stocne-ve-vasem-meste-220542

https://zakra.cz/blog/jaka-bude-cena-vody-v-roce-2023-a-o-kolik-zdrazi-za-5-let/

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.