Vliv Hollywoodské stávky na český filmový průmysl je patrný

hollywood

Stávka scenáristů z Writers Guild of America, podporovaná Screen Actors Guild, má dalekosáhlý dopad nejen na Hollywood, ale také na globální úrovni. Česká republika, jež pro svou přírodní krásu a starobylý ráz měst a vesnic posloužila jako natáčecí lokace pro nemálo produkcí, nyní pocítí důsledky ve vlastním filmovém průmyslu.

Ztráty v českém filmovém průmyslu

Stávka hollywoodských scenáristů a herců má dopad na dění nejen v USA, ale zasahuje také do mezinárodního filmového světa. Česká republika, dlouho oblíbená pro svou malebnou krásu a kouzlo starého venkova, kde mnoho produkcí nalezlo svou inspiraci, nyní stojí tváří v tvář několika výzvám.

Podle informací zpravodaje „The Prague Reporter“ J. Pirodského, český filmový průmysl již nyní zažívá první propouštění v důsledku současné situace. „Dopad je okamžitý a opravdu ničivý. V Praze se právě natáčely tři velké televizní seriály,“ uvedl Pirodsky.

Konkrétně jmenoval „Kolo času“ od Amazon, Rozhovor s upírem z produkce AMC a „Nadace“ z dílny Apple TV. „Krátce po ohlášení stávky byla všechna tato natáčení úplně zastavena,“řekl o dvou posledně jmenovaných. „Natáčení ‚Kola času‘ pokračovalo, pravděpodobně proto, že ne všichni herci jsou v odboru.“ Podle jeho slov se několik tisíc lidí se z jednoho dne na druhý ocitli bez práce.

Dopad stávky na všechny aspekty průmyslu

Stávka postihuje všechny aktéry filmového průmyslu. Ačkoli právo scenáristů a herců na stávku je nezpochybnitelné, nezasahuje pouze do kanceláří filmových šéfů, ale také do týmů, které jsou nezbytné pro vytváření filmů. Týmy, které však nemohou pracovat bez scenáristů a herců.

„Všichni zapojení do jakýchkoli prvků produkce. Stačí se podívat na seznam zaměstnanců v závěrečných titulcích filmu, a u těchto produkcí bude mnoho členů místního českého průmyslu,“  uvedl Pirodsky.

Všichni, kteří se podílejí na designu produkce, na obsazení, na každém prvků procesu filmové tvorby při natáčení. Tito lidé jsou nyní bez práce. Práce v zábavním průmyslu je silně specializovaná. Pirodsky se domnívá, že pro lidi, kteří nyní přišli o práci, nebude snadné nalézt zaměstnání. Na místní úrovni totiž zábavní průmysl jednoduše neposkytuje dostatek pracovních příležitostí.

Zdroje info:https://www.idnes.cz/kultura/film-televize/stavka-herci-scenaristi-hollywood-cesko-zahranicni-produkce.A230808_153556_filmvideo_kiz, https://english.radio.cz/hollywood-strikes-having-quite-devastating-impact-czechia-productions-8791788

Náhledové foto: Pixabay