Kolik bude rodiče stát návrat dětí do školy? Zhruba kolem 6000 korun

škola

Finanční náklady na nový školní rok bývají nemalé. Zpravidla si zoufají hlavně rodiče malých školáků, kteří kupují svým dětem nové školní tašky, penály, pomůcky na výtvarnou výchovu apod. Letošek nebude výjimkou.

Výbava za 6000 Kč

Téměř polovina rodičů počítá s výdaji až kolem 6000 Kč. Řada z nich proto zavádí tzv. šetřící režim a v mnoha rodinách zvažují i případné omezení některých zájmových kroužků pro děti. O výdajích v uvedené výši letos přemýšlí přibližně 46 % rodičů, loni jich bylo o něco méně, kolem 35 %. S úsporami počítají někteří rodiče dokonce i v oblasti placení školních obědů, přibližně 15 % respondentů chce situaci řešit tímto způsobem.

Vypravení novopečeného prvňáčka ve skutečnosti podle některých ekonomů vyjde na více než 7000 Kč, tedy o něco více, než kolik v průměru lidé předpokládají. Před dvěma lety by stálo vybavení prvňáčka kolem 6300 Kč. Tedy o pár stovek méně než letos.

škola

Foto: Pixabay

Finanční gramotnost již od mala

Podle průzkumu však stále více přibývá také rodičů, kteří se snaží své děti finančně dobře zajistit. Zřizují pro ně nejen životní pojištění, ale také třeba stavební spoření či spořící účet. Běžné účty pak zřizují dětem ve věku od 12 let. Děti k takovým účtům dostávají od svých rodičů i platební karty. Pod dohledem rodičů tak nakládají se svými penězi na svých účtech a učí se správně hospodařit.

Omezený rozpočet v rodinách v době vysoké inflace přiměl díky tomu k šetření nejen dospělé, ale i mnohé děti. I ty se nyní od svých rodičů učí lépe zvládat svoji finanční gramotnost. S kapesným od svých rodičů proto lépe šetří a rozhodně neutrácí víc než je potřeba. Pravidelné kapesné dostává přibližně 43 % dětí, nepravidelně pak 32 % dětí.

Zdroje informací: https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/prvni-skolni-rok-naklady-prvnacek-cba-pruzkum.A230816_154339_ekonomika_alis

https://www.lifee.cz/deti-a-rodina/spocitali-jsme-na-kolik-letos-vyjde-vybava-pro-prvnacka-da-se-zakoupit-levneji-nez-v-lonskem-roce_397767.html

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.