Vládě Petra Fialy nedůvěřuje rekordní množství voličů. Důvody jsou logické

Petr Fiala

Všichni si dobře pamatujeme poslední volby, ve kterých fakticky soupeřily dvě velké osobnosti, a to Petr Fiala a Andrej Babiš. Respektive se vytvořila Pětikoalice a soupeřila s hnutím ANO. Radost na tvářích mnohých lidí důvěřujících vládě Petra Fialy se ale postupně vytratila a dále vytrácí. Aktuálně vládě současného premiéra nedůvěřuje rekordní počet voličů. Jasně na to poukázal průzkum CVVM. Proč tomu tak je? Důvody jsou vcelku logické.

Nedůvěra se přiblížila k 75 %

Vláda dělá chyby. Ostatně činí je každý, nicméně za nedůvěrou nejspíše stojí právě ony. Důvěra v současnou vládu klesla v červenci na 25 %. Když se podíváme na samotná čísla, tak je lze srovnat pouze s vládou Petra Nečase a s obdobím, kdy došlo k vládním krizím za Miroslava Topolánka a Bohuslava Sobotky. Důvody samotné nedůvěry jsou vcelku prozaické. Pojďme si je tedy shrnout.

Těžký začátek

Startovní pozice Petra Fialy a jeho kabinetu nebyla jednoduchá. Vláda se přebírala po rozhazovačných obdobích minulé vlády. Státní kasa byla zřejmě v tristním stavu poté, co se o ni starala Andrej Babiš a Alena Schillerová. Připomenout můžeme pouze covidové podvody a fotografování bývalé paní ministryně s pávy na Instagram. Bylo toho ale pochopitelně více.

Antibabiš jako hlavní mandát

V podstatě bylo veřejně deklarováno, že vláda musí opravit to, co pokazil premiér předchozí, tedy Andrej Babiš. Onen postoj Pětikoalice Antibabiš není zrovna ideální záležitostí. Státní finance převzala současná vláda v situaci, kdy mandatorní výdaje tvoří cca 100 % celkových příjmů státu.

Mandatorní výdaje dále rostou

Měly by se pochopitelně stopnout, což se ale neděje. Mandatorní výdaje rostou dále, nicméně pomaleji než za Andreje Babiše. Řada dotačních programů funguje a pokračuje proinflační trend. Vláda neustále proklamovala, že se nebudou zvyšovat daně, ale opak je pravdou. Bylo jasné, že tomu tak bude. Zřídila se nová ministerstva a v Evropské unii často působíme jako Hujerové, ač nemusíme.

Fiala nechce nikoho naštvat

Jasně, aby také ano. Je ale třeba poznamenat, že medové řeči už na mnohé lidi nepůsobí. Divit se tomu nelze. Ač vláda zvládla krizi s uprchlíky z Ukrajiny a pomáhá v boji proti Rusku, toto je málo. Lidé vládě prostě přestávají věřit a připravuje se půda pro současnou opozici, čehož je si Andrej Babiš zřejmě dobře vědomý. Jeho čas nejspíše po volbách opět přijde. Otázkou zůstává, zdali to chceme.

Zdroje info: Autor, https://jaroslavcervenka.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=805315,https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-politika-rekordni-neduvera-ve-vladu-fialovi-uz-neveri-ani-vlastni-volici-235452, https://www.irozhlas.cz/zpravy-tag/neduvera-vlade

Premiér Petr Fiala při novoročním projevu: Náhledové foto Úřad vlády České republiky

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.