Vláda schválila dvě změny důchodového systému

Marian Jurečka

Vláda Petra Fiala schválila první dvě změny důchodového systému v rámci konsolidačního balíčku, který má ulevit veřejným financím. Novely zákonů obsahují jen první dvě změny, další mají přijít v následující době. Má jít o vyšší odvody u OSVČ a přísnější podmínky práce na dohodu.

Důchodová reforma teprve přijde

Výše uvedené změny však nepředstavují stěžejní body plánované důchodové reformu. Tu má vláda schvalovat až na podzim tohoto roku. Nyní na změnách zákonů, které budou tvořit nový reformovaný systém penzí, pracuje ministerstvo práce a sociálních věcí. Do připomínkového řízení zejména kvůli zaměstnavatelům a odborům by pak návrh reformy mohl jít již v srpnu.

Zpřísnění práce na dohodu

Dle ministerstva práce a sociálních věcí se práce na dohodu o provedení práce zneužívá. Člověk si často vydělá více jak 10 tisíc korun měsíčně tak, že řetězí tyto dohody u více zaměstnavatelů. Neplatí z nich však odvody a není tedy účasten na důchodovém pojištění. Nyní má dle schválené novely platit, že se rozhodný příjem bude počítat ze všech dohod u všech zaměstnavatelů. Platit budou pak tyto limity:

  • u dohody o provedení práce u jednoho zaměstnavatele, bude limit 25 procent průměrné mzdy,
  • při souběhu více dohod o provedení práce u více zaměstnavatelů bude limit ve výši 40 procent průměrné mzdy.

Dosažením těchto limitů se zakládá účast na pojistných systémech.

Zvýšení pojistného OSVČ

Druhá změna se dotkne osob samostatně výdělečně činných. Od příštího roku má platit, že vyměřovací základ u OSVČ stoupne ze současných 50 procent na 55 procent zisku. Minimální vyměřovací základ na důchodové pojištění se u OSVČ při hlavní činnosti zvýší na 40 % průměrné mzdy z nynějších 25 %. Růst má tento podíl postupně. Na 30 procent příští rok, 35 procent v roce 2025 a 40 procent v roce 2026.

Zdroj: https://www.penize.cz/duchody-a-davky/443432-zmeny-v-duchodech-vlada-schvalila-dve-kdy-prijdou-dalsi, https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-duchodova-reforma-230715

Náhledové foto – Marian Jurečka Twitter